Minister spraw wewnętrznych Austrii Herbert Kickl powiedział w środę w Rzymie, że jego kraj oraz Włochy proponują "rewolucję kopernikańską" w podejściu UE do spraw migracji. "Klimat w Europie zmienia się" - dodał szef włoskiego MSW Matteo Salvini.
"Koncepcja solidarności Komisji Europejskiej dotąd nagradzała przemytników migrantów, a nie ludność. My chcemy to obalić, bo solidarność to ochrona granic, narodu, a zatem wprowadzimy w życie radykalną zmianę, rewolucję kopernikańską w europejskim myśleniu o imigracji i azylu" - oświadczył Kickl, polityk austriackiej prawicy, po spotkaniu z Salvinim.
Obecny w Wiecznym Mieście wicepremier Austrii Heinz-Christian Strache, który również rozmawiał z wicepremierem Salvinim, stwierdził: "Potrzebny jest sojusz chętnych, by chronić Europę przed tymi, którzy chcą do niej wejść".
"Chcemy promować tę strategię we współpracy z Włochami po to, by odzyskać zaufanie ludności" - dodał.
Salvini oświadczył zaś: "Europę prosimy o to, by zaangażowała więcej ludzi i środków dla obrony Morza Śródziemnego".
"Włoski rząd gotów jest pomagać tylko Włochom. W ciągu czterech latach przypłynęło 650 tys. migrantów. Teraz zamiast brać, jesteśmy gotowi oddawać" - stwierdził po spotkaniu z austriackim ministrem.
Szef włoskiego MSW i lider prawicowej Ligi oznajmił, że 800 osób, które w tym roku utonęły podczas przeprawy morskiej do Europy "ciąży na sumieniu przemytników i zwolenników pobłażliwej polityki".
Wyjaśnił, że na forum UE rząd w Rzymie będzie domagał się ochrony granic zewnętrznych Unii. "Nie chodzi o to, by rozdzielić problem między kraje europejskie, ale rozwiązać go z góry" - wyjaśnił.
"Jeżeli ktoś w UE myśli, że Włochy powinny dalej być przystanią i obozem dla uchodźców, pomylił się" - oznajmił Salvini.
"Klimat w Europie się zmienia, a my jesteśmy optymistami - dodał. - Pokładamy także ogromną ufność w przewodnictwie Austrii w UE", rozpoczynającym się 1 lipca.
"Wierzymy w zdrowy rozsądek kolegów europejskich, także dlatego, że nie chcielibyśmy dojść do przedyskutowania włoskiego finansowania Unii" - dodał szef MSW.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.