Niemcy: Biskupi opublikowali wytyczne w sprawie interkomunii

Niemieccy biskupi opublikowali dziś wytyczne dotyczące kwestii udzielania Komunii ewangelickim partnerom w mieszanych katolicko-ewangelickich małżeństwach. W specjalnym komunikacie prasowym Rada Stała niemieckiego episkopatu podkreśliła, że „tekst nie ukazuje się jako dokument episkopatu” lecz ma służyć „w orientacji duszpasterskiej poszczególnym biskupom”. Warto przypomnieć, że publikacja poprzedniego dokumentu niemieckiego episkopatu na ten sam temat została zablokowana przez prefekta Kongregacji Nauki Wiary.

Dokument nosi tytuł „Kroczyć z Chrystusem – Na tropie jedności. Małżeństwa łączące wyznania i wspólny udział w Eucharystii”. Na 39 stronach czytamy, że ponad 40 procent małżeństw zawartych kościelnie w Niemczech to związki małżonków pochodzących z różnych wyznań chrześcijańskich. Powołując się na nauczanie Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka, a także na Kodeks Prawa Kanonicznego, niemieccy biskupi poddają pod rozwagę możliwość udzielania Komunii św. w nagłych przypadkach również ewangelickim wiernym. Na opublikowanym dziś dokumencie nie ma jednak logo niemieckiego episkopatu, nie ma też podpisu biskupów.

W informacji dla prasy Rada Stała niemieckiego episkopatu napisała dziś, że nie jest to publikacja episkopatu, ponieważ problematyka dotyka całego Kościoła powszechnego. Jest to jedynie orientacja duszpasterska, która pozostaje w gestii poszczególnych biskupów. Zebrani ordynariusze niemieckich diecezji podkreślili, że „wspólnota eucharystyczna i wspólnota Kościoła stanowią jedność”. W opublikowanym dziś dokumencie próbują oni udzielić pomocy w trudnych decyzjach w „duszpastersko prowadzonych pojedynczych przypadkach” małżeństw mieszanych, „które mają poważną duchową potrzebę przyjęcia Eucharystii”.

Biskupi piszą też, że skierowany do nich list Kongregacji Nauki Wiary z 25 maja „zawiera wskazówki i pole do interpretacji”. Są oni jednak gotowi do współpracy z Papieżem i Stolicą Apostolską.

«« | « | 1 | » | »»
 • Alicja
  27.06.2018 23:57
  Jesli jacys protestanci maja "poważną duchową potrzebę przyjęcia Eucharystii” niech stana sie oficjalnie katolikami, dostana rozgrzeszenie w Sakramencie pokuty, i niech przyjmuja. Nic prostszego i zadnych ekstra wytycznych nie trzeba.
 • Stanisław_Miłosz
  28.06.2018 01:01
  Nie udało się "na chama", to - fortelem: niech krople drążą skałę. A że skała też jakby już nie granit, a jakaś taka zwapniała i porowata, to - łatwo dopowiedzieć sobie resztę.
 • Radek
  28.06.2018 12:01
  Dlaczego te kościoły: Ewangeliczny i Kościół Katolicki się nie POŁĄCZĄ!. Gdyby były manifestacje, naciski że kwestia komunii jest kłopotliwa to władza kościelna by musiała posłuchać. A tak niby mamy dialog, ale on się nie przekłada na żadne kompromisy, nie jest efektywny. Każdy facet, kobiet wie że jak się wchodzi do małżeństwa to idzie się na pewne kompromisy.
 • Kocór
  28.06.2018 14:14
  Dlaczego na zdjęciu jest Arcybiskup senior Józef Michalik?
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 29 30 31
  1 2 3 4 5 6 7
  20°C Czwartek
  noc
  22°C Czwartek
  rano
  23°C Czwartek
  dzień
  20°C Czwartek
  wieczór
  wiecej »