Watykan w Radzie Bezpieczeństwa o walce z terroryzmem.
Terroryzm jest zagrożeniem dla nas wszystkich i musimy go zwalczać, gdziekolwiek występuje, pod jakąkolwiek flagą, bez względu na środki, którymi się posługuje – mówił przedstawiciel Watykanu na konferencji Rady Bezpieczeństwa na temat zwalczania terroryzmu.
Stały Obserwator Stolicy Apostolskiej przy ONZ podkreślił, że rządy krajów potrzebują pomocy w walce przeciw rozprzestrzenianiu się ideologii terrorystycznych i zapobieganiu ekstremizmom. Pomoc ta powinna wykraczać poza tradycyjne analizy dotyczące pokoju i bezpieczeństwa, a wiecej czerpać z oenzetowskich ekspertyz na temat praw człowieka, rozwoju i edukacji. Tylko wtedy Biuro ds. Zwalczania Terroryzmu może pomóc w przeciwdziałaniu brutalnym działaniom ekstremistycznym zanim dojdą one do skutku – mówił watykański dyplomata.
Abp Bernardito Auza wskazał również, że niezwracanie uwagi na łamanie praw człowieka w poszczególnych państwach czy nieposzanowanie praworządności wzmaga poparcie dla miejscowych grup terrorystycznych. Dlatego delegacja watykańska wzywa ONZ do zacieśnienia współpracy ze społeczeństwami obywatelskimi, użycia odpowiednich narzędzi pomocy, aby uchronić je przed radykalizacją i zdobyć ich wsparcie w walce z tym problemem.
Papieski dyplomata zwrócił też uwagę na zaangażowanie Stolicy Apostolskiej w dialog z innymi religiami i wspólnotami, który pomaga zapobiegać nadmiernej radykalizacji i przemocy.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.