IPN powołał zespół historyków do stałej współpracy z zespołem ds. reparacji

Informuję, że w ramach struktury IPN powstał zespół historyków do stałej współpracy z Zespołem Parlamentarnym ds. Oszacowania Wysokości Odszkodowań Należnych Polsce od Niemiec - napisał prezes IPN Jarosław Szarek w liście do przewodniczącego zespołu posła Arkadiusza Mularczyka.

Zespół historyków do stałej współpracy z zespołem parlamentarnym ds. oszacowania wysokości odszkodowań należnych Polsce od Niemiec, powołany został przez prezesa IPN w poniedziałek - wynika z listu udostępnionego PAP przez posła Arkadiusza Mularczyka. W liście podkreślono, że do zadań zespołu historyków należeć będzie współpraca z parlamentarnym zespołem, którego "prace mają na celu przygotowanie raportu w aspekcie historycznym, statystycznym i ekonomicznym, dotyczącego strat wojennych Polski".

W skład zespołu historyków, któremu przewodzić będzie dyrektor Biura Badań Historycznych prof. dr hab. Włodzimierz Suleja, wchodzą: prokurator Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Tomasz Kamiński, kierownik Sekcji Udzielania Informacji o Ofiarach II Wojny Światowej Wydziału Informacji i Sprawdzeń Archiwum IPN Janusz Piwowar, dyrektor Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Andrzej Pozorski, a także przedstawiciele Biura Badań Historycznych: dr Paweł Kosiński, dr Marcin Przegiętka i Tomasz Sudoł.

Informację o powołaniu zespołu historyków potwierdził PAP poseł Mularczyk. "W związku z rozpoczęciem prac naszego zespołu parlamentarnego, które kontynuujemy już od kilku miesięcy, zwróciłem się z prośbą o taką strukturalną współpracę Instytutu Pamięci Narodowej z naszym zespołem oraz z ekspertami, którzy przygotowują raport o stratach wojennych" - powiedział. Jak dodał, w skład powołanego przez prezesa Szarka zespołu "wchodzą przedstawiciele różnych departamentów IPN, których celem jest wspieranie prac naszego zespołu".

Parlamentarny zespół ds. oszacowania wysokości odszkodowań należnych Polsce od Niemiec za szkody wyrządzone w trakcie II wojny światowej, powołano pod koniec września 2017 roku z inicjatywy PiS.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Andrew Novalky
  04.07.2018 15:49
  Nadzieja umiera ostatnia. Czy Polska może w tej sprawie na jakąkolwiek pomoc ze strony tych 4 mocarstw liczyć?. Reparacje przysługują państwom którzy wygrali wojnę i dlatego Rosja reparacje od Niemiec otrzymała i część dostała z tego Polska. Polska w każdej chwili może podpuścić Rosję albo Niemcy by znowu rozpętali wojnę, po jej zwycięskim dla Polski zakończeniu może jako mocarstwo wystąpić o reparacje. Ale te reparacje zaraz po zakończeniu tej wojny żądać a nie czekać znowu przeszło 70 lat. Polityczni amatorzy jeszcze nigdy niczego osiągnęli tylko doprowadzili do wielkich strat.
 • Dremor
  04.07.2018 17:00
  Przecież Polska zrzekła się reparacji wojennych od Niemiec, czemu ma służyć ta szopka?
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  1 2 3 4 5 6 7
  8°C Środa
  noc
  7°C Środa
  rano
  8°C Środa
  dzień
  8°C Środa
  wieczór
  wiecej »