Nadzieje związane z uroczystościami w Katyniu

Udział premierów Rosji i Polski, Władimira Putina i Donalda Tuska, 7 kwietnia w uroczystościach upamiętniających 70. rocznicę zbrodni katyńskiej daje nadzieję na postawienie kropki w tej trudnej sprawie - podkreśliło radio Gołos Rossiji.

Ta państwowa stacja w ostatnich trzech dniach wyemitowała cykl reportaży z Katynia, w których opowiedziała o mordzie NKWD na polskich oficerach w 1940 roku i o ukrywaniu prawdy o katyńskiej tragedii, a także o śledztwie, jakie w sprawie tej stalinowskiej zbrodni prowadziła Główna Prokuratura Wojskowa Rosji oraz o upamiętnieniu jej ofiar.

Gołos Rossiji opowiedział też o tragicznych losach obywateli radzieckich, którzy spoczywają w Lesie Katyńskim obok polskich jeńców. Szacuje się, że jest tam pochowanych około 10 tys. obywateli byłego ZSRR. Tylko od sierpnia 1937 do listopada 1938 roku, czyli w czasie "wielkiego terroru", NKWD rozstrzelało tam 7088 osób.

Przewodnikiem rozgłośni po Zespole Memorialnym w Katyniu był jego dyrektor Igor Grigoriew.

Gołos Rossiji zaznaczył, że sprawa katyńska "do dzisiaj jest kością niezgody i przedmiotem politycznych spekulacji w stosunkach między dwoma krajami".

"W swojej pracy chciałbym móc odpowiadać na dowolne pytanie oficjalnie - niczego nie zmyślając, lecz powołując się na słowa tegoż Putina" - przytoczyła stacja słowa Grigoriewa.

"Wszyscy trzeźwo myślący ludzie zdają sobie sprawę, że nie można w nieskończoność jątrzyć rany, zostawiając jej leczenie przyszłym pokoleniom. Tym bardziej, że tragedia katyńska jednakowo dotknęła tak Polaków, jak i ludzi radzieckich" - dodał dyrektor.

Grigoriew wyraził nadzieję, że "przyjazd Władimira Putina ruszy sprawę (Katynia) z martwego punktu, ponieważ w zeszłym roku w Polsce, podczas uroczystości poświęconych 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej, wystarczająco jasno powiedział on, iż Katyń i Miednoje powinny stać się podstawą dla pojednania".

"Tym bardziej, kiedy żyje już zupełnie inne pokolenie. Młodzież winna znać bolesne karty naszej wspólnej historii, ale nie powinna ponosić odpowiedzialności za przeszłość. Czy możemy obwiniać dzisiaj ludzi radzieckich, którzy wygrali wojnę, złożyli życie na ołtarzu zwycięstwa, o to, że w latach 30. doszło do takiej tragedii? Oczywiście, że nie. Historii nie pisze się od nowa. By pojąć, gdzie jest prawda, a gdzie kłamstwo, trzeba otworzyć archiwa i podać ich zawartość do publicznej wiadomości" - powiedział dyrektor Zespołu Memorialnego w Katyniu.

Zdaniem autorki cyklu, Kariny Iwaszko, ze słowami Grigoriewa trudno się nie zgodzić.

«« | « | 1 | » | »»
 • Bartek
  10.04.2010 21:39
  Dlaczego w wiadomościach nie padło takie słowo jak zamach ? Przecież nikt nie widział tego dokładnie dlaczego samolot nagle przechylił się na lewą stronę i zaczął ścinać drzewa. Człowiek będący tam zauważył dwa błyski przecież ktoś mógł wystrzelić pociski chcąc zestrzelić samolot. Ofiary z tej tragedii pozostaną w naszej pamięci na zawsze. Dziwi mnie to dlaczego użytkownicy naszej klasy i innych portali zamieszczają zdjęcia naszego byłego prezydenta do swojej galerii. Przecież minie jakiś czas i każdy wykasuje to zdjęcie. Najważniejsze jest to żeby ofiary tej katastrofy pozostały w naszej pamięci a nie chwilowo na portalu. Jeśli ktoś chce oddać naszym zasłużonym Polakom cześć niech pójdzie do kościoła i się pomodli. Ta tragedia jest gorsza niż wojna. Bo w wojnie wszyscy ci co lecieli tym samolotem by nie zgineli bo byli by osłaniani. Teraz każdemu człowiekowi chodzą po głowie pytania. Dlaczego tak się stało? Komu byli winni ci ludzie którzy zginęli? Czy można było temu zaradzić? Pilot wiedział że ma ciężkie warunki miał proponowane inne lotniska. Czy gdyby wybrał inne do tego by nie doszło?? Na te pytania nikt nam nie odpowie. Pozostaje nam modlić się i robić wszystko aby nasz kraj podniósł się po tej tragedii.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  18°C Niedziela
  rano
  26°C Niedziela
  dzień
  27°C Niedziela
  wieczór
  23°C Poniedziałek
  noc
  wiecej »