Jastrzębska Spółka Węglowa przedstawiła ambitny plan na zagospodarowanie terenów po byłej kopalni Krupiński w Suszcu.
To jeszcze nie wszystko. Program rewitalizacji terenu byłej kopalni zakłada także utworzenie fabryki włókien węglowych z produktów ubocznych procesu koksowniczego.
W planach jest także budowa elektrowni szczytowo-pompowej. Pomysłów jest wiele. Na przykład projekt AUTOMOTIV GK JSW zakłada budowę linii produkcji autobusów elektrycznych, w tym także o napędzie wodorowym, oraz budowę linii produkcji małego elektrycznego samochodu dostawczego.
Przedstawiciele spółki zapewniają także, że lokalizacja byłej kopalni pozwoliłaby na budowę samowystarczalnego pod względem energii i ciepła osiedla mieszkaniowego z geotermią. To jednak uzależnione jest od wyników badań geotermalnych i planów budowy PESP.
Innym branym pod uwagę rozwiązaniem jest Park Innowacji. Przedmiotem działalności byłoby wsparcie rozwoju inicjatyw typu start-up dedykowanych głównie dla inwestorów działających na terenie i w sąsiedztwie gminy Suszec.
JSW ma również wiele pomysłów związanych z projektami energetycznymi pod nazwą "ZIELONA DOLINA". Ich realizacja zakłada budowę m.in. podziemnego zbiornika gazu, instalacji farm PV, stacji ładowania pojazdów elektrycznych, magazynu energii termicznej, oraz Europejskiego Centrum Małej Energetyki Metanu.
- Istnieje wiele przykładów terenów pogórniczych, które zostały zaadaptowane do różnych funkcji: zarówno gospodarczych, jak i turystyczno-kulturalnych. Tereny i obiekty byłej kopalni Krupiński mają potencjał i mogą stawiać na duże przedsięwzięcia przemysłowe, wokół których będą powstawać swoiste ekosystemy biznesowe - tłumaczą przedstawiciele spółki.
- Zarząd przedstawia ambitny program górniczy, według którego Krupiński będzie najlepiej na świecie zagospodarowanym terenem pogórniczym - mówił podczas konferencji Krzysztof Tchórzewski. - Program jest piękny i patrząc na szerokie zainteresowanie wierzę, że zostanie zrealizowany. Także Komisja Europejska mówi o środkach na zagospodarowanie terenów pogórniczych. Ten ambitny program rewitalizacji pokazuje, że można inaczej patrzeć na Śląsk, a to będzie nowe otwarcie gospodarcze dla waszych terenów pogórniczych.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.