Wiara w Boga, czy wiara Bogu?

Oto jest pytanie!

W kościele Jan Kowalski „słucha no okrągło o moralności, o tym, co powinien zrobić. ‘Chodź na roraty, przyjdź po pieczątkę, staraj się’. Wychodzi z głową nabitą nakazami, zakazami, prawem, wymaganiami. ‘Przepowiadania nie można zaczynać od wymagań, nakazów, moralności, od recytowania Dziesięciu przykazań’ – nie ma wątpliwości abp Ryś. ‘To stawianie wozu przed koniem. Nie dziwimy się, że nie jedzie. Nie wolno głosić etyki (nawet w tak istotnych kwestiach jak małżeństwo), jeśli najpierw nie pokaże się człowiekowi Jezusa Chrystusa. Jeśli nie doświadczy on tej relacji, to każde przykazanie będzie ciężarem nie do uniesienia’”

Powyższy, nie dający mi ostatnio spokoju cytat, pochodzi z książki „Z Jezusem dasz radę” (Marcin Jakimowicz rozmawia z o. Rafałem Kogutem OFM). Od tygodni słowa te wracały do mnie, jak bumerang. Przestały niepokoić dopiero po lekturze innej książki – „Marana Tha! Przyjdę niebawem”, zbierającej biblijne refleksje siostry Hieronimy Jemielewskiej OSB. 

To właśnie ta benedyktynka z Żarnowca na Pomorzu może być dla nas wszystkich wzorem - kimś kto doświadczył i wciąż doświadcza owej relacji z Chrystusem, o której mówił abp Grzegorz Ryś. To właśnie ona pokazuje nam Jezusa. Uważnie wczytuje się w biblijne teksty, by odkrywać ich sensy i przywracać nam wiarę.

Świetne są np. jej przemyślenia na temat wiary biblijnej. „Przecież biblijna ‘wiara’ to nie tyle wiara w Boga, ile wara Bogu. Całkowite ufne oddanie się Jemu, zawierzenie, że On jeden może nas uratować spośród żywiołów tego świata”.

Zdumiewa także wnikliwość z jaką czyta Ewangelie i to, co potrafi z Nich wychwycić. Zauważa chociażby, że zdarzenia, jakie miały miejsce w Galilei „w odróżnieniu od scen judejskich, mają zawsze barwy jaśniejsze, koloryt łagodniejszy, bardziej spokojny” (gdy Zmartwychwstały ukazuje się nad Jeziorem Tyberiadzkim, mamy do czynienia właściwie z sielanką).

A przy tym wszystko to napisane jest lekko, przystępnie, krótko i na temat. Czytanie jej refleksji to autentyczna frajda. Lektura niemalże wakacyjna, choć przecież dotycząca kwestii najważniejszych. 

Próbkę pisarstwa siostry Hieronimy można znaleźć w naszym serwisie Biblia (przewrotny tekst o wartości pokusy publikowaliśmy tutaj), ja zaś miałem dla Państwa egzemplarz jej książki, ufundowany przez Wydawnictwo Benedyktynów TYNIEC. A otrzymuje go Pani Anna, z którą już skontaktowaliśmy się mailowo.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Marek144
  23.07.2018 19:39
  "Świetne są np. jej przemyślenia na temat wiary biblijnej. „Przecież biblijna ‘wiara’ to nie tyle wiara w Boga, ile WARA Bogu". Literówka. Domyślam się, że chodzi o w wiarę Bogu. Pozdrawiam.
 • tomak
  23.07.2018 22:59
  W Kościele nastała zła moda (już pominę to, kto ją wprowadził) pogardzania Dekalogiem, dziesięcioma BOŻYMI przykazaniami. Ci, którzy tę złą modę wprowadzili, zapominają, że przykazania te są wyrazami miłości Boga do nas. Pan Jezus także nas kocha poprzez te przykazania, a poprzez "róbta co chceta". Nie zniósł zresztą przykazań, lecz doskonale je wypełnił. Stąd nadal obowiązują i nie można udawać, że w XXI wieku możemy już o nich zapomnieć.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  1 2 3 4 5 6 7
  6°C Poniedziałek
  wieczór
  5°C Wtorek
  noc
  7°C Wtorek
  rano
  8°C Wtorek
  dzień
  wiecej »