Sabina Lucyna Zalewska została zgłoszona przez grupę posłów Prawa i Sprawiedliwości na stanowisko Rzecznika Praw Dziecka - poinformowało we wtorek Centrum Informacyjne Sejmu. Na funkcję RPD kandydują także Ewa Jarosz i Paweł Kukiz-Szczuciński.
Jak podało w komunikacie CIS Zalewska jest psychologiem rodziny, pedagogiem społecznym i mediatorem rodzinnym. Aktywnie współpracuje z dziećmi i rodzinami, zajmuje się także wsparciem dzieci wykluczonych. Posiada stopień naukowy doktora nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki.
Na funkcję Rzecznika zgłoszono trzy kandydatury. O to stanowisko będą ubiegać się - oprócz Zalewskiej - Ewa Jarosz, którą poparły PO, Nowoczesna i PSL oraz Paweł Kukiz-Szczuciński - kandydat klubu Kukiz'15.
Ewa Jarosz jest doktorem habilitowanym nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki. W latach 2011-2018 była doradca społecznym Rzecznika Praw Dziecka, a także członkinią Komitetu Honorowego obchodów Roku Janusza Korczaka. Współpracuje ze specjalnym reprezentantem Sekretarza Generalnego ONZ ds. przemocy wobec dzieci oraz jednostką "Children at Risk" Rady Państw Nadbałtyckich.
Kukiz-Szczuciński jest lekarzem o dwóch specjalizacjach: pediatrii oraz psychiatrii. Jest członkiem Zespołu Ratunkowego Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej. Uczestniczył w wielu misjach humanitarnych.
Rzecznika powołuje Sejm, za zgodą Senatu, na wniosek marszałka Sejmu, marszałka Senatu, grupy co najmniej 35 posłów lub co najmniej 15 senatorów. Jego kadencja trwa pięć lat. Ta sama osoba nie może być Rzecznikiem dłużej niż przez dwie kolejne kadencje.
Kadencja obecnego Rzecznika, Marka Michalaka, upływa 27 sierpnia 2018 r. Jednak zgodnie z ustawą o Rzeczniku Praw Dziecka będzie pełnił on swoje obowiązki do czasu złożenia ślubowania przez nowego Rzecznika.
W kilkuset kościołach w Polsce można bezgotówkowo złożyć ofiarę.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.