Niemcy: Połowa terytorium Bawarii zagrożona kornikiem

Według ministerstwa leśnictwa Bawarii, około połowa terytorium tego niemieckiego kraju związkowego stanowi obecnie strefę zagrożenia kornikiem - informuje niemiecki dziennik "Die Welt".

Rok 2018 jest już czwartym kolejnym, w którym występuje masowe rozmnażanie się tego szkodnika. W ciągu trzech poprzednich lat notowano pojawianie się corocznie trzech nowych pokoleń, a w roku bieżącym może ich być nawet cztery, jeśli pogoda będzie nadal ciepła i sucha - obawiają się eksperci.

Jak zaznacza ministerstwo leśnictwa, jedynym środkiem zaradczym jest natychmiastowa wycinka zaatakowanych drzew i wywożenie ich z lasu - w tydzień lub najpóźniej w dwa tygodnie po wykryciu na nich kornika. Drzewa mniej uszkodzone trafiają do składów mokrych, gdzie systematyczne zraszanie wodą topi znajdujące się pod korą larwy i chrząszcze, uniemożliwiając ponadto rozwój grzybów. Dobrą jakość drewna da się w ten sposób utrzymywać przez lata.

Wycinkę prowadzi się w Bawarii przy pomocy maszyn Harvester, zdolnych ściąć i zamienić w pięciometrowej długości pnie 70 drzew dziennie.

Mimo sprzyjających warunków meteorologicznych, rozmiary plagi kornika nie są w tym roku w Bawarii tak duże, jak się obawiano. Rok 2017 był pod tym względem najgorszy, a w obecnym liczba wykrytych zaatakowanych drzew jest o około 30 proc. mniejsza.

«« | « | 1 | » | »»
 • R123
  17.08.2018 02:14
  Bardzo proszę, aby wszyscy zwrócili uwagę na różnicę między Parkiem Narodowym/Puszczą, a zwykłym lasem gospodarczym.
  W lasach gospodarczych, stanowiących >>90% wszystkich lasów w Polsce, usuwanie są najczęściej monokultury drzewne działania polegające na usuwaniu drzew zaatakowanych przez kornika są jak najbardziej pożądane.

  Ale takie działania nie są wskazane w Puszczy, a szczególnie w rezerwatach ścisłych. Jeżeli w takim lesie zostały jeszcze w pewnych miejscach monokultury drzewne, to należy się ich pozbyć. Najprościej jest po prostu nic nie robić i pozwolić siłom przyrody zwiększyć liczbę gatunków drzew. Po zaatakowaniu monokultur świerkowych przez kornika te drzewa zginą, a ich miejsce pojawią się samosiejki wielu różnych gatunków drzew. Lasy różnorodne, z wieloma gatunkami drzew, są bardzo odporne na wszelkie rodzaje szkodników dlatego, że szkodnikom jest o wiele trudniej się rozprzestrzeniać i takie ataki są tylko miejscowe.
 • Robert_Ab
  17.08.2018 09:08
  Tak się składa, że to prawda co napisał R123. Im większa różnorodność ekosystemu, tym jest bardziej odporny na wszelkie szkodniki.
  Wokół rezerwatów ścisłych w Puszczy Białowieskiej jest trochę monokultur świerkowych. Jakby niektóre z tych monokultur w otulinie parku narodowego zostawić samym sobie tak, aby puszcza stanowiła jednolity obszar, to za pewien dłuższy czas żaden kornik nie będzie tam zagrożeniem.
 • pixpix
  17.08.2018 20:28
  Tak sobie myślę że umknęła ważna informacja:
  "Jak zaznacza ministerstwo leśnictwa, jedynym środkiem zaradczym jest natychmiastowa wycinka zaatakowanych drzew i wywożenie ich z lasu - w tydzień lub najpóźniej w dwa tygodnie po wykryciu na nich kornika."
  Tak samo jak nie dociera informacja co się stało z wielkimi lasami, które padły ofiara kornika drukarza: Las Bawarski i lasy Szumawy w Czechach.

  I tak dla prezypomnienia dwa artykuły (a jest ich więcej):
  https://www.gosc.pl/doc/2934610.Kornik-narodowy
  https://www.gosc.pl/doc/3997666.Lesnik-ujawnia-jak-ekolodzy-zdewastowali-Puszcze-Bialowieska
 • pixpix
  08.09.2018 20:25
  Może mi coś umknęło ale...
  Chyba chodzi o bardzo nierzetelny artykuł w Wybiórczej... (Delikatnie mówiąc)

  Całą resztę regulują przepisy kodeksu karnego. Jeśli coś wiesz więcej, zgłoś...
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  30 31 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  -3°C Poniedziałek
  noc
  -4°C Poniedziałek
  rano
  -2°C Poniedziałek
  dzień
  -1°C Poniedziałek
  wieczór
  wiecej »