Jak będzie wyglądał podatek od "wyprowadzki"?

Skarbówka wyciągnie rękę po 19 proc. wartości firmy przenoszonej za granicę i 3 lub 19 proc. aktywów finansowych Kowalskiego powyżej 2 mln zł - pisze czwartkowy "Puls Biznesu", ujawniając szczegóły przygotowywanej w Ministerstwie Finansów koncepcji podatku "exit tax".

"W Ministerstwie Finansów dobiegają końca prace nad tzw. exit tax, nazwanym podatkiem od wyprowadzki, który ma ograniczyć możliwość stosowania optymalizacji podatkowych poprzez przenoszenie central firm, części lub całego biznesu do innych jurysdykcji podatkowych" - pisze "Puls Biznesu".

"Firm podatek będzie dotyczył, gdy zdecydują się przenieść całość lub część biznesu za granicę lub zmienić rezydenturę podatkową. Danina będzie ustalana od dochodów ustalanych od wartości składników majątku, w tym również przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, jeśli wskutek tej operacji Polska straci prawo do opodatkowania przychodu ze zbycia tych składników" - czytamy w artykule.

"Podatek będzie należny, gdy wartość przenoszonego biznesu lub jego części przekroczy 2 mln zł. Od sumy powyżej tego progu fiskus potrąci sobie 19 proc. Taka ma być stawka exit tax w Polsce" - pisze "PB".

"W przypadku osób fizycznych pod daninę podpadają podatnicy zamieszkujący Polskę od co najmniej pięciu lat. Exit tax obejmie przychody związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, ale też udziały w spółkach, akcje papiery wartościowe, instrumenty pochodne i fundusze inwestycyjne. Tak jak w przypadku firm, fiskus potrąci należność od niezrealizowanych przychodów powyżej 2 mln zł. Obowiązywać mają dwie stawki podatkowe: 3-procentowa i podwyższona, 19-procentowa, gdy możliwe będzie tylko oszacowanie wartości majątku" - informuje dziennik.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| BUDŻET, FINANSE, MF, PAP, RZĄD

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Wander soul
  23.08.2018 07:21
  A po tym wszystkim wykopać z Polski wszystkie francuskie niemieckie i angielskie firmy banki markety. Będzie kasy jak lodu.
 • Gość
  23.08.2018 10:11
  A jaki będzie problem w zamknięciu firmy w Polsce i otwarciu za granicą nowej?:)
 • małgosia
  23.08.2018 11:46
  Pomału stajemy się niewolnikami systemu.Najlepiej obrazuje to W.Cejrowski w swoich opiniach na temat podatków, państwa jako instytucji.Nie będę ich powtarzać bo nie przejdą tutejszej cenzury.Ludzie musza płacić i płacić bo Europa robi się coraz bardziej socjalna.Państwo jako instytucja jest jak żona rybaka z bajki o Złotej Rybce, wiecznie ma mało.W dawnej Polsce chłop był przywiązany do ziemi,dzisiaj gdy nie chce stracić pieniędzy musi tu mieszkać.Zwykły przykład--Ktoś wygrywa lotto 30 milionów, płaci podatek od wygranej.Zamarzy mu się mieszkanie gdzieś w świecie gdzie wiecznie jest ciepło, to dlaczego nie może zabrać swoich pieniędzy, musi od nich zapłacić drugi podatek.To jest chore bo ze swoją własnością nie może dysponować jak chcę .
 • gloswolny
  25.08.2018 09:00
  Takie właśnie są skutki dopuszczania złodziei do rządzenia. Jeśli komuś nie podoba się, że go bezczelnie rząd łupi, to "za niepodobanie" obrabują go z reszty tego, co jeszcze ma. Hitlerowcy też nie zabraniali Żydom wyjechać z kraju - musieli tylko zapłacić podatek wyjazdowy...
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  0°C Środa
  rano
  6°C Środa
  dzień
  7°C Środa
  wieczór
  5°C Czwartek
  noc
  wiecej »