Około 6,5 tys. młodych Żydów z całego świata oraz 2 tys. Polaków uczci pamięć ofiar holokaustu. 19. Marsz Żywych odbędzie się w poniedziałek w byłym niemieckim obozie Auschwitz.
Uczestnicy przejdą trzykilometrową tak zwaną Drogą Śmierci spod bramy z napisem "Arbeit macht frei" na terenie byłego niemieckiego obozu KL Auschwitz do obozu Auschwitz II-Birkenau, gdzie odbędą się główne uroczystości.
W poniedziałek grupy młodych Żydów i Polaków zwiedzą najpierw ekspozycję obozową. Zobaczą przede wszystkim blok 27., poświęcony martyrologii Żydów, stałą ekspozycję poświęconą martyrologii Żydów węgierskich, a także blok 11. zwany Blokiem Śmierci i Ścianę Straceń, gdzie w czasie wojny Niemcy rozstrzeliwali więźniów, głównie Polaków.
Sygnałem do wymarszu będzie dźwięk szofaru, wydrążonego rogu baraniego. Hebrajczycy dęli w niego podczas religijnych ceremonii. Dźwięk szofaru używany był także jako sygnał w bitwie. Obecnie trąbienie rozpoczyna okres pokuty, którego kulminacją jest Jom Kippur, czyli Dzień Pojednania. Dęcie w szofar jest wołaniem do Boga o miłosierdzie dla jego stworzeń.
Uczestnicy marszu w kolumnie przejdą na teren byłego Auschwitz II-Birkenau, gdzie odbędą się główne uroczystości. Kulminacyjnym momentem będzie zmówienie kadiszu, modlitwy za zmarłych. Kadisz wymaga minjanu, czyli obecności 10 dorosłych mężczyzn. Na zakończenie odśpiewana zostanie "Hatikva" (Nadzieja), hymn Izraela.
Marsze Żywych odbywają się w Auschwitz od 1988 roku. Organizowane są tradycyjnie w Dniu Pamięci o Ofiarach Zagłady (Jom Hashoah). W pierwszym marszu wzięło udział około 1,5 tys. Żydów. Począwszy od roku 1996 Marsze Żywych odbywają się corocznie.
Dzień Pamięci o Shoah (Jom Haszoah) został ustanowiony 12 kwietnia 1951 roku przez izraelski parlament - Knesset. Jego data związana jest z wybuchem powstania w getcie warszawskim. Pierwotnie nazwa święta brzmiała Yom Hashoah U'Mered Hagetaot (Dzień Pamięci o Holokauście i Powstaniu w Getcie). Później dzień ten określano jako Yom Hashoah Ve Hagevurah (Dzień Pamięci o Shoah i Bohaterstwie). Obecnie mówi się po prostu o Dniu (Pamięci o) Shoah.
Data Dnia Pamięci jest ruchoma, co jest związane z kalendarzem żydowskim, który jest kalendarzem księżycowym, i przypada zawsze 27. dnia miesiąca Nisan.
Największy z dotychczasowych marszy odbył się w 2005 roku - w 60. rocznicę wyzwolenia Auschwitz. Uczestniczyło w nim około 20 tys. osób. Poprowadzili go premierzy: Polski - Marek Belka, i Izraela - Ariel Szaron. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele 50 krajów, m.in. premier Węgier Ferenc Gyurcsany i noblista Elie Wiesel.
W Marszach Żywych dotychczas uczestniczyli m.in.: dwukrotnie prezydent Aleksander Kwaśniewski, prezydenci Izraela - Ezer Weizman i Mosze Kacaw, premierzy Polski - Jerzy Buzek, i Izraela - Benjamin Netanjahu. W 2006 roku uczestnikiem Marszu był Szymon Peres, a rok później - Rafi Eitan, który dowodził akcją ujęcia jednego z największych zbrodniarzy nazistowskich - Adolfa Eichmanna.
Niemiecki obóz Auschwitz powstał w 1940 roku, KL Auschwitz II-Birkenau - dwa lata później i stał się miejscem masowej zagłady Żydów. Auschwitz III stanowiła sieć podobozów. Niemcy zgładzili w Auschwitz ponad 1,1 milionów osób, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców radzieckich i przedstawicieli innych narodów.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.