Premier: Polska dzięki Kościołowi daje Europie wielki dar solidarności

Polska dzięki Kościołowi daje dziś Europie wielki dar solidarności - powiedział w czwartek na uroczystej sesji otwierającej zgromadzenie plenarne Rady Konferencji Episkopatów Europy w Poznaniu premier Mateusz Morawiecki.

"Solidaryzm i wolność budowana dziś przez polskie państwo jest właśnie zakotwiczona w nauce Kościoła, w tej wielkiej tradycji chrześcijańskiej, tradycji całej Europy, która tak wysoko przedstawiła godność człowieka, ale również zawsze przypominała o obowiązkach wobec wspólnoty i bliskich według zasady ordo caritas" - mówił w czwartek premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu zaznaczył, że "państwo dobrobytu" po II wojnie światowej zbudowała chrześcijańska demokracja, "o czym dzisiaj też się czasem zapomina. Dodał, że współczesne media zbyt rzadko podkreślają chrześcijańskie i katolickie korzenie solidaryzmu społecznego na kontynencie europejskim, "a przecież takie są fakty, taka jest prawda historyczna".

Premier zaznaczył, że prawnik i ekonomista, prof. Politechniki Lwowskiej Leopold Caro "pokazał, iż między liberalizmem a socjalizmem jest droga solidaryzmu mocno związana z nauką katolicką, którą powinny kroczyć nowoczesne państwa.

"Komunizm i ideologia marksistowska, którą tutaj w Polsce tak dobrze, głęboko znamy z autopsji, mimo że obiecywała świat równiejszy, pokazywała świat zbrodniczy, gdzie nie było solidaryzmu, tylko atomizacja społeczna z użyciem aparatu represji" - mówił premier.

Mateusz Morawiecki bierze w czwartek udział w sesji otwierającej zgromadzenie plenarne Rady Konferencji Episkopatów Europy w Poznaniu. Jak poinformował w czwartek rzecznik KEP, głównym tematem obrad będzie solidarność w Europie.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Marek
  14.09.2018 09:28
  Pan premier opowiada biskupom z Europy o solidaryzmie i wolności budowanych dziś przez państwo polskie??? Czy rzeczywiście któryś z hierarchów złapie się na te bajki? Czy jednak duchowni przekażą naszej władzy, że coraz mocniej zbacza z kursu solidaryzmu i wolności, dzieląc Polaków na swoich i nie swoich (proniemieckich, proeuropejskich, prorosyjskich, albo postkomunistycznych etc.) i ograniczając im wolność poprzez blokadę zgromadzeń, manifestacji, nie mówiąc już o siłowych rozwiązaniach stosowanych przez policję i inne służby. Panie premierze, takie rzeczy nie [powinny mieć miejsca. Szczególnie w jubileuszowym roku 100-lecia odzyskania niepodległości, gdy nawet tak skrajni przeciwnicy polityczni jak Piłsudski i Dmowski byli się w stanie porozumieć i współpracować na rzecz wspólnej wolnej ojczyzny. Czy któryś z naszych duchownych potrafi przypomnieć o tym hipokrytom z naszego rządu, parlamentu i Belwederu?
 • jurek
  14.09.2018 09:46
  Solidarność Pana Morawieckiego w WBK wyglądała nastepująco - on zarabiał rocznie 1,5 mln zł, a pracownicy w oddziałach rocznie z 40 tys zł czyli jakieś 40 razy mniej.
 • tadeuszogorek
  14.09.2018 14:27
  tadeuszogorek
  Jurrek "To ma być argument po pierwsze przeciw obłudzie, a po drugie przeciwko feudalnym stosunkom - niestety typowym - w Polskim biznesie." Artykuł jest o prezydencie, a nie o stosunkach w byznesie, które, nawiasem mówiąc, Morawiecki zmienił zdecydowanie na lepsze. Wyglądało na to że krytykujesz premiera, a chodzi ci o "feudalne stosunki".
 • Martin dormagen
  14.09.2018 21:34
  hihihihi ale macie nowego bishopa
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  1 2 3 4 5 6 7
  4°C Piątek
  rano
  4°C Piątek
  dzień
  6°C Piątek
  wieczór
  4°C Sobota
  noc
  wiecej »