Reklama

Panichida za ofiary katastrofy

W intencji pary prezydenckiej, prawosławnego arcybiskupa hajnowskiego Mirona oraz innych ofiar sobotniej katastrofy pod Smoleńskiem modlili się w piątek wierni w soborze metropolitalnym Świętej Równej Apostołom Marii Magdaleny w Warszawie.

Reklama

Modlitwie przewodniczył zwierzchnik Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego - metropolita warszawski i całej Polski abp Sawa. W swoim wystąpieniu powiedział, że wszyscy, którzy zginęli w wypadku prezydenckiego samolotu, do ostatniej chwili wiernie służyli Rzeczypospolitej.

"Lecieli do Katynia, by oddać należny hołd tym, którzy 70 lat temu zostali tam pomordowani - naszym rodakom, bohaterskim żołnierzom Wojska Polskiego. Pod katyńskim krzyżem chcieli zapalić znicze pamięci, a zapłonęły ich ciała. Chcieli wodą święconą poświęcić ziemię, którą przed laty uświęcono krwią pomordowanych, a uświęcili ją własną krwią. Chcieli przypomnieć listę imion miejscowych ofiar, a dopisali do niej własne imiona" - mówił abp Sawa.

W panichidzie - prawosławnej modlitwie za zmarłych - uczestniczyło około 100 osób, w tym ambasador Białorusi i Grecji oraz zwierzchnicy innych Kościołów, w tym ewangelicko-augsburskiego bp Jerzy Samiec i polskokatolickiego bp Wiktor Wysoczański.

Opisując obecną sytuację w Polsce abp Sawa mówił, że nigdy jeszcze politycy nie byli tak wyciszeni i zgodni. "Na naszej Golgocie powoli rodzi się coś dobrego. To jeszcze nie słoneczny świt, lecz dopiero przebłyski jutrzenki. Musimy jeszcze długo i ciężko pracować, by ziarno nowego Katynia zaczęło przynosić plony, jednak już dziś widzimy jak obfite wypuszcza korzenie. W Smoleńsku władze Polski i Rosji zgodnie pochylały się nad naszą tragedią" - powiedział.

Abp Sawa apelował też do zgromadzonych o jedność. "Przypomnijmy sobie, że nasz bliźni to brat a nie konkurent, rodak a nie przeciwnik polityczny, Boże dziecko a nie obcy. Można żyć w jednym kraju i szanować tych, co mają inną wizję Ojczyzny. Można pracować w tym samym parlamencie i ubogacać się wzajemnie pluralizmem poglądów" - mówił.

O tych, którzy zginęli w katastrofie powiedział, że wspólnie oddali swe życie, "byśmy zrozumieli, jak wiele nas łączy, a jak mało dzieli".

W obrządku wschodnim panichida zwykle odmawiana jest w 3., 9. i 40. dzień po śmierci. Słowo "panichida" pochodzi z języka greckiego i oznacza całonocne czuwanie.

Ks. Doroteusz Sawicki z Prawosławnego Dzieła Miłosierdzia "Eleos" wyjaśnił PAP, że zgodnie z prawosławną teologią osoby, które zmarły w tygodniu wielkanocnym, dostąpiły wielkiej łaski. "Wielu Ojców Kościoła wręcz twierdzi, że w tym okresie wrota do raju nie są do końca zamknięte" - powiedział. Zwrócił też uwagę, że w tym roku katolicy i prawosławni obchodzili Wielkanoc w tym samym okresie (4 i 5 kwietnia - PAP).

W sobotniej katastrofie pod Smoleńskiem zginęło 96 osób, w tym para prezydencka: Lech i Maria Kaczyńscy.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
4°C Czwartek
wieczór
3°C Piątek
noc
2°C Piątek
rano
4°C Piątek
dzień
wiecej »

Reklama