Krakowski magistrat przestrzega przed osobami handlującymi wejściówkami na uroczystości pogrzebowe na Rynku Głównym w Krakowie. Sprzedaż wejściówek oferowano w internecie wkrótce po tym, jak 10 tys. bezpłatnych wejściówek rozdano chętnym w sobotę przed południem.
"W sobotę na kilku portalach aukcyjnych i ogłoszeniowych pojawiły się oferty sprzedaży wejściówek. Ich cena wynosiła od 50 zł (do licytacji), aż do 1 tysiąca złotych. Po interwencji aukcje zostały usunięte" - poinformowano w sobotę PAP w biurze prasowym Kancelarii Prezydenta Krakowa.
Biuro prasowe podkreśla, że sprzedawanie, a nawet podrabianie wejściówek "jest wysoce nieetyczne i nie licuje z godnością i powagą uroczystości pogrzebowych". "Apelujemy o uszanowanie podniosłej atmosfery żałoby" - napisano w przekazanym PAP komunikacie.
10 tys. bezpłatnych wejściówek rozdawano w sobotę w dwóch punktach Krakowa. Kolejki chętnych ustawiały się już od ok. godz. 5 rano. Każda osoba mogła odebrać dwie wejściówki, więc kolejki przesuwały się bardzo szybko.
Krakowski Rynek Główny podczas pogrzebu pary prezydenckiej będzie podzielony na dwie części. Pod Bazyliką Mariacką zaplanowano sektor z 4 tys. miejsc siedzących dla delegacji i VIP-ów oraz sektor z miejscami stojącymi, do którego wejdą tylko osoby z wejściówkami.
Sektor z wejściówkami, tzw. szary, usytuowany będzie pomiędzy pomnikiem Adama Mickiewicza a pierzeją Rynku pomiędzy ul. Grodzką i Bracką. Znajdą się tam wyłącznie miejsca stojące. Około 500 wejściówek zarezerwowano dla niepełnosprawnych. Ich wydawanie rozpoczęło się po południu.
Wejście w niedzielę do Sektora Szarego będzie możliwe tylko od godz. 6 do 13 u wylotu ul. Brackiej (przy ul. Franciszkańskiej), wyłącznie po okazaniu dowodu tożsamości. Służby porządkowe zabraniają wnoszenia do niego broni i innych niebezpiecznych przedmiotów, dużych toreb, plecaków, napojów alkoholowych i innych środków odurzających. Nie będą wpuszczane osoby nietrzeźwe, będące pod wpływem środków odurzających, zachowujące się agresywnie.
Druga część Rynku - przy Wieży Ratuszowej - będzie ogólnodostępna. Zmieści się tam ok. 40 tys. osób. Wszyscy wchodzący na Rynek będą musieli przejść kontrolę pirotechniczną. Policja apeluje, by nie przynosić ze sobą plecaków i toreb.
Przed Wieżą Ratuszową, na ulicach św. Anny, Szewskiej i Wiślnej staną telebimy, na których będzie można śledzić przebieg uroczystości. Ci, którzy nie zmieszczą się na Rynku, będą mogli obejrzeć uroczystości na telebimach ustawionych na Błoniach i w Łagiewnikach - tam będą kierowani przybywający z południa, m.in. z Sądecczyzny i Podhala. Do dyspozycji przyjezdnych mają być oddane parkingi przy centrach handlowych.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.