Ekspozycję fotograficzną Francuza Emmanuela Berry "Obraz jako przeciwieństwo wiedzy", która przedstawia okolice sąsiadujące z byłym niemieckim obozem Auschwitz, oglądać można w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau - podało w środę biuro prasowe muzeum.
Na 42 zdjęciach francuskiego fotografa pojawiły się obrazy z bezpośredniego otoczenia muzeum. Wśród nich widać skąpany w promieniach słońca stary wagon, który stoi na rampie kolejowej zwanej Altejudenrampe między byłymi obozami Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau. To tam, do wiosny 1944 roku, bieg kończyły transporty z Żydami kierowanymi do komór gazowych.
Inne zdjęcie przedstawia zarastające trawą tory kolejowe, kolejne - budynek drewniany w pobliżu byłego Auschwitz I, pola, drzewa, a nawet przebiegające nieopodal muzeum sieci energetyczne. Na żadnym nie ma jednak fragmentów muzeum.
"Bardzo niewielu odwiedzających muzeum wychodzi poza teren byłych obozów tylko po to, by przemierzyć okolice i w ten sposób odczuć inaczej, spokojniej tę przejmującą tragedię. Autobusy bez przerwy przyjeżdżają i odjeżdżają razem z rzeszami podróżnych, fala za falą, pełne smutku, płaczu i niezrozumienia" - powiedział Berry.
Wystawa będzie czynna do 14 maja.
Obóz Auschwitz powstał w 1940 roku, KL Auschwitz II-Birkenau - dwa lata później. Stał się przede wszystkim miejscem masowej zagłady Żydów. W kompleksie Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 miliona osób, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców radzieckich i przedstawicieli innych narodów.
W 1947 roku na terenie byłego Auschwitz I oraz byłego Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.