Reklama

11 listopada na Krakowskim Przedmieściu odbędzie się Festiwal Niepodległa

11 listopada na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie odbędzie się Festiwal Niepodległa - zapowiedział w poniedziałek wiceminister kultury Jarosław Sellin. Chcemy zaoferować Polakom możliwość obchodzenia Święta Niepodległości, także w sposób bardziej edukacyjny i rozrywkowy - podkreślił.

Reklama

Sellin, który jest pełnomocnik rządu do spraw obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości, przypomniał na konferencji prasowej, że do 11 listopada pozostało dokładnie 34 dni. "Chcemy, żeby w przestrzeni tego salonu Warszawy, bo tak Krakowskie Przedmieście można przecież nazwać, była możliwość uczestniczenia w różnych wydarzeniach związanych ze 100-leciem odzyskania przez Polskę niepodległości. Możliwość uczestniczenia całymi rodzinami, z grupami przyjaciół" - podkreślił wiceszef MKiDN.

Dodał, że Polacy sygnalizują, że "nie chcą świąt narodowych obchodzić tylko poprzez oglądanie najważniejszych wydarzeń w telewizji, ale chcą wyjść z domu, chcą w czymś uczestniczyć". "Wydaje nam się szczególnie ważne, żeby poza normalnymi, rutynowymi, pięknymi, na pewno rozbudowanymi z okazji 100-lecia obchodami państwowymi, zaoferować Polakom obchodzenie tego święta w formie bardziej edukacyjnej czy rozrywkowej, stąd festiwal, który będzie funkcjonował od godz. 13 aż do godz. 21" - poinformował wiceminister kultury.

Jak mówił, chodzi o to, żeby na Krakowskim Przedmieściu "w formie spacerowej, trochę takiej plenerowej, +konsumować+ polską piosenkę, kuchnię, modę z okresu międzywojennego; oglądać różnego rodzaju parady, słuchać muzyki, zobaczyć zabytkowe samochody, powozy konne. Trochę się cofnąć w czasie do tego, jak wyglądała Polska, Warszawa, Krakowskie Przedmieście w okresie międzywojennym".

"To jest oferta dla rodzin, dla Polaków, żeby w ten sposób też historię poznawać" - wskazał pełnomocnik ds. obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości.

W ramach festiwalu zaplanowano m.in. dwie trasy tematyczne - Białą i Czerwoną - poświęcone stuleciu odzyskania niepodległości Polski. Na trasie Białej będzie można znaleźć scenę muzyczną z utworami polskiej historii muzycznej ostatniego stulecia, przystanek poświęcony polskim tańcom czy przystanek z arcydziełami sztuki filmowej. Na tej trasie nie zabraknie też przystanku z atrakcjami dla dzieci czy specjałami kuchni polskiej. Dzięki wsparciu Kancelarii Prezydenta RP stworzony zostanie przystanek - Wystawa Orła Białego.

Na trasie Czerwonej przygotowano prezentacje dokonań sześciu ojców niepodległości Polski - Paderewskiego, Piłsudskiego, Dmowskiego, Witosa, Daszyńskiego oraz Korfantego, którzy będą mieli własne przystanki na Krakowskim Przedmieściu. Każda z takich lokalizacji będzie nawiązywała pośrednio do postaci, której będzie poświęcona. Jak oceniają organizatorzy, ciekawostką może być przystanek pod hotelem Bristol, w którym bywał Paderewski. "W jednej z sal hotelu grane będą utwory Paderewskiego - z transmisją na specjalnym telebimie hotelowym" - poinformowało Biuro Programu Niepodległa.

Na świętujących będą czekały także inne atrakcje. Co godzinę będzie można przyłączać się do spaceru z przewodnikiem po Trakcie Królewskim. Zaplanowano również parady zabytkowych aut, historycznych wozów straży pożarnej czy zabytkowych powozów konnych. "Nie obędzie się również bez przemarszów orkiestr dętych, zespołów muzycznych wykonujących utwory z epoki czy pokazów mody z dwudziestolecia międzywojennego" - podali organizatorzy festiwalu.

Wiceszef MKiDN zaprosił także Polaków w różnych miejscach w Polsce do wspólnego odśpiewania 11 listopada, o godz. 12 Hymnu Państwowego. "Będziemy mieli szereg instytucji z nami współpracujących w tej sprawie, które to spróbują zorganizować w różnych miejscach w Polsce" - dodał Sellin.

Zapowiedział również, że 10 listopada na Stadionie Narodowym odbędzie się 2,5-godzinny koncert, z bezpłatnym wejściem dla 50 tys. osób, transmitowany przez telewizję i radio publiczne. "To będzie koncert wykonany przez najwybitniejszych polskich artystów, którzy będą śpiewać polskie pieśni i piosenki na ogół powszechnie znane z ostatniego 100-lecia, o charakterze często przebojów, ale które opisują jakoś naszą historię i będą do poszczególnych elementów historii się odnosić" - wyjaśnił Sellin.

Dodał, że te osoby, które nie będą mogły tego dnia być na Stadionie Narodowym, będą mogły śledzić koncert na telebimie ustawionym na Krakowskim Przedmieściu przed hotelem Bristol.

Dyrektor Narodowego Centrum Kultury prof. Rafał Wiśniewski zachęcał z kolei do odwiedzenia wystawy prezentowanej w Kordegardzie - Galerii Narodowego Centrum Kultury, od 18 października do 25 listopada, pt. "Ivan Mestrović/Józef Piłsudski. Historia jednego pomnika", na której będzie można dzięki zachowanym rysunkom, projektom oraz archiwalnym fotografiom poznać historię pomnika Józefa Piłsudskiego, który ze względu na wybuch II wojny światowej, nigdy nie powstał.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
2°C Niedziela
noc
2°C Niedziela
rano
5°C Niedziela
dzień
5°C Niedziela
wieczór
wiecej »

Reklama