Ile mają lat i do kogo należały? Są ponad dwukrotnie starsze niż dotychczasowe najstarsze znalezisko!
Jak dotąd najstarszymi ludzkimi szczątkami znalezionymi na terenie dzisiejszej Polski były odnalezione w jaskini Stajnia na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej trzy zęby trzonowe. Ich wiek oceniano na mniej więcej 42-52 tys. lat.
Obecne znalezisko odkryte przez badaczy Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego jest znacznie starsze. Według prof. Pawła Valde-Nowaka ma ok 115 tys. lat. To paliczki - kości z dłoni neandertalskiego dziecka w wieku ok 5-7 lat. Co ciekawe z przeprowadzonych niezależnie przez naukowców w Krakowie i Waszyngtonie badań wynika, że kości zostały przetrawione przez system trawienny dużego ptaka. To pierwsze tego typu znalezisko z czasów epoki lodowcowej.
Najprawdopodobniej dziecko zostało zaatakowane przez ptaka i częściowo skonsumowane. Inna wersja wydarzeń zakłada, że drapieżny ptak zjadł szczątki martwego już dziecka.
Do odkrycia doszło w Jaskini Ciemnej już kilka lat temu, jednak dopiero teraz, po wnikliwych analizach w czasie prac laboratoryjnych dostrzeżono, że należą do człowieka.
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.