Archeolodzy z Peru i Japonii odkryli w południowej części Peru ponad 30 geoglifów kultury Nazca - przedstawiają one głównie ludzi oraz zwierzęta. Badacze szacują, że zostały wykonane pomiędzy 300 r. p.n.e. a 100 r.
Jak poinformowali naukowcy z peruwiańskiego Narodowego Uniwersytetu im. Św. Ludwika Gonzagi w Ica (Unica), pod koniec 2023 r. zespół archeologów dzięki wykorzystaniu dronów trafił na 29 geoglifów w prowincji Nazca, w południowej części Peru. Znajdują się one na pustynnym terenie regionu Ica w dwóch miejscach: w dystryktach El Ingenio oraz Changuillo.
W pierwszym z nich peruwiańscy archeolodzy natrafili na 20 geoglifów, z których 10 przedstawia ludzkie postacie, zaś pozostałe 10 sylwetki kotów. Rozmiary tych figur oscylują pomiędzy 17 m szerokości i 12 m wysokości.
Z kolei w dystrykcie Changuillo naukowcy odkryli osiem figur przedstawiających koty oraz jedną prezentującą postać ludzką. Ich szerokość dochodzi do 37 m, a wysokość do 13 m.
Tymczasem na początku stycznia 2024 r. japońscy archeolodzy z Uniwersytetu Yamagata odkryli w prowincji Nazca kolejne cztery geoglify - dwa przedstawiają figury geometryczne, a dwa człowieka oraz ptaka. Ich szerokość oscyluje pomiędzy 5 a 17 m, zaś wysokość od 19 do 78 m.
Japońscy badacze dodali, że identyfikacja geoglifów możliwa była dzięki użyciu dronów oraz technologii bazującej na sztucznej inteligencji.
Peruwiańskie geoglify, które w 1994 r. zostały wpisane przez UNESCO na listę dziedzictwa ludzkości, po raz pierwszy zostały odkryte w dekadzie lat 20. XX w. Dotychczas odkryto ich ponad 390.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Waszyngton zaoferował pomoc w usuwaniu szkód i ustalaniu okoliczności ataku.
Raport objął przypadki 79 kobiet i dziewcząt, w tym w wieku zaledwie siedmiu lat.