Marszałek spotka się z kolegium IPN

W środę po południu marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, pełniący obowiązki prezydenta, spotka się z kolegium IPN - poinformował PAP dyrektor biura prasowego Sejmu Krzysztof Luft. Do 30 kwietnia marszałek musi podjąć decyzję w sprawie noweli ustawy o IPN.

W wywiadzie dla tygodnika "Newsweek" marszałek powiedział, że decyzję w sprawie noweli podejmie po spotkaniu z kolegium Instytutu Pamięci Narodowej. Dodał, że liczy na porozumienie z kolegium.

W ocenie marszałka - w obecnej sytuacji, po śmierci prezesa IPN Janusza Kurtyki - mamy do czynienia z "brakiem podstaw prawnych do wyboru prezesa, a więc do zapewnienia spokoju w okresie przejściowym". Marszałek argumentował, że w nowej ustawie (która czeka na jego decyzję) "nikt nie przewidział śmierci prezesa", zaś w obowiązującej ustawie "brakuje rozstrzygnięć, które pozwoliłyby na przejmowanie funkcji prezesa przez jego zastępców".

Komorowski zaznaczył, że "dziwi się" zeszłotygodniowej decyzji kolegium IPN, które postanowiło o rozpisaniu konkursu na szefa Instytutu. W jego ocenie, ta decyzja jest "obarczona wadą prawą".

Pytany, czy skieruje nowelę do Trybunału Konstytucyjnego (o to do marszałka apelował prezydencki minister Andrzej Duda i przewodniczący Solidarności Janusz Śniadek), Komorowski odparł, że TK nie powinien być traktowany jako "przechowalnia pomysłów". "Do Trybunału należy odsyłać ustawy wątpliwe z punktu widzenia konstytucyjności. Samo odesłanie nie tworzy podstawy do wyboru następcy prezesa bez ryzyka ewentualnego kwestionowania tego w przyszłości" - powiedział marszałek.

Nowela ustawy o IPN zmienia zasady wyboru władz Instytutu i poszerza dostęp do jego akt. W miejsce Kolegium IPN ma zostać powołana dziewięcioosobowa Rada IPN. Rada będzie miała większe kompetencje niż Kolegium, które jest ciałem doradczym; ma m.in. ustalać priorytetowe tematy badawcze i rekomendować kierunki działań IPN; opiniować powoływanie i odwoływanie szefów pionów IPN. Prezesa IPN powoływać i odwoływać będzie Sejm zwykłą większością głosów. Odwołanie prezesa, na wniosek Rady IPN byłoby możliwe m.in. w przypadku odrzucenia jego rocznego sprawozdania przez Radę bezwzględną większością głosów.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
18°C Środa
rano
25°C Środa
dzień
26°C Środa
wieczór
23°C Czwartek
noc
wiecej »