W jakich dziedzinach brakuje specjalistów?

Studia konserwatorskie cieszą się dużym zainteresowaniem, ale brakuje specjalistów od konserwacji tkanin artystycznych, od szkła i witrażu - powiedziała PAP Marta Lempart-Geratowska, dziekan Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP w Krakowie.

Studia na Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki trwają sześć lat, wszechstronnie przygotowują studentów do zawodu. "To długie i wymagające studia, przyciągają wielu kandydatów, ale jednak część osób w trakcie nauki rezygnuje" - powiedziała Marta Lempart-Geratowska, dziekan Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP w Krakowie.

Według niej trzeba mieć wiele samozaparcia, aby ukończyć studia konserwatorskie i, o ile nie brakuje konserwatorów malarstwa i rzeźby, to "przydałoby się więcej"specjalistów od konserwacji tkanin zabytkowych, szkła i witrażu.

Zdaniem pani dziekan konserwacja polska jest na wysokim poziomie, ponieważ studia konserwatorskie mają charakter uniwersytecki, wszechstronny. Studenci nie tylko poznają historię sztuki, technologie i techniki malarskie oraz rzeźbiarskie, ale i nauki towarzyszące, np. chemię, fizykę. Ponadto pracują przy odnowie krakowskich kamienic, obiektów muzealnych i sakralnych. "Powstają bardzo ciekawe prace magisterskie poświęcone obiektom" - powiedziała Lempart-Geratowska.

Od lat na Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki jest 120 miejsc dla studentów - kształcą się w zakresie malowideł ściennych, sztalugowych, rzeźby, a także w technologii i technikach dzieł sztuki oraz chemii i fizyki konserwatorskiej.

Krakowski wydział konserwacji przed kilku laty wprowadził dodatkowe zajęcia - w ramach pracowni wolnego wyboru - z zakresu konserwacji szkła i witrażu oraz konserwacji malowideł na podłożu papierowym.

"Dodatkowe specjalności wymagają specjalistycznej przestrzeni dydaktycznej, a o takiej można tylko pomarzyć" - wyjaśniła dziekan krakowskiej ASP.

W tym roku przypada 40-lecie wpisania historycznego centrum Krakowa na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO. 2018 r. to także 100. rocznica służb konserwatorskich w Polsce, 200. rocznica krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, 25-lecie Dnia Solidarności Miast UNESCO oraz 50. rocznica śmierci Józefa Edwarda Dutkiewicza - wybitnego twórcy polskiej szkoły konserwacji.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
19°C Poniedziałek
noc
15°C Poniedziałek
rano
21°C Poniedziałek
dzień
22°C Poniedziałek
wieczór
wiecej »