W tym tygodniu dokument będzie czytany i konsultowany, a po naniesieniu zgłoszonych poprawek - w sobotę - paragraf po paragrafie głosowany przez ojców synodalnych.
Ojcowie synodalni mają dziś dzień przerwy w obradach. Trwają bowiem prace specjalnej komisji powołanej do przygotowania dokumentu końcowego, którego pierwsza wersja jutro zostanie zaprezentowana uczestnikom Synodu Biskupów. W tym tygodniu dokument będzie czytany i konsultowany, a po naniesieniu zgłoszonych poprawek - w sobotę - paragraf po paragrafie głosowany przez ojców synodalnych. Równolegle przygotowywany jest też list do młodzieży świata.
„Obecne spotkanie pokazuje, jak bardzo Kościołowi zależy na młodzieży. W czasie dyskusji zaakcentowano m.in. to, że nie mówimy o przyszłości jedynie przedmiotowo, jako «Kościele dla młodych», ale kładziemy nacisk na słuchanie, towarzyszenie i współodpowiedzialność, czyli «Kościół razem z młodymi»” – podkreśla bp Paolo Bizzeti. Wikariusz apostolski Anatolii wziął udział w poniedziałkowym briefingu podsumowującym dotychczasowe obrady Synodu Biskupów.
„Pierwsza refleksja to ta: która ze światowych organizacji jest w tak bliskim kontakcie z realiami młodych, jak Kościół katolicki? Mieliśmy tu możliwość prawdziwie dotknąć różnorodnych problemów, potrzeb i kontekstów, które znacząco przybliżyły nas do realiów ludzkości, wraz z jej dramatami, wyzwaniami i blaskami, których niestety nie jest za wiele – mówi bp Bizzeti. – Druga refleksja dotyczy mojej generacji, ludzi starszych: jaki świat stworzyliśmy dla młodego pokolenia? Zdaję sobie sprawę, że jako cywilizacja, jako wielka rodzina ludzka trochę żeśmy zawiedli w budowaniu dobrego świata dla młodych, tak by mieli w nim swe miejsce, pracę, możliwość wyrażania opinii i realizacji swych talentów. Stąd też myślę, że jako rodzina ludzka, ale też jako Kościół musimy poprosić młodzież o wybaczenie. Stworzyliśmy bowiem świat, w którym trudno jej żyć”.
Ministerstwo gospodarki zagroziło, że zamknie organizacje, które nie zastosują się do nakazu.
W trudnej sytuacji zwierzak może szukać u nas wsparcia - uważa behawiorystka, Sylwia Matulewska.
Carter był 39. prezydentem USA. Sprawował ten urząd w latach 1977-1981.
W Nowy Rok w Kościele katolickim obchodzona jest uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi.
W kilkuset kościołach w Polsce można bezgotówkowo złożyć ofiarę.