Studentów i doktorantów do udziału w XVIII edycji Szkoły Letniej zaprasza Instytut Tertio Millennio oraz The Ethics and Public Policy Center (Waszyngton).
Seminarium odbędzie się w dniach 28 czerwca -15 lipca 2010 w Krakowie. Zajęcia prowadzone w języku angielskim będą poruszały kwestie kultury, polityki i gospodarki społeczeństwa otwartego. Wykłady wygłoszone zostaną przez polskie i amerykańskie osobistości świata religijnego i politycznego, takie jak Russel Hittinger, Michael Novak, George Weigel i o. Maciej Zięba OP.
Zainteresowanym polskim studentom Instytut Tertio Millenio oferuje 12 stypendiów, które pokrywają koszty zakwaterowania, wyżywienia oraz wycieczek. Po ich przyznaniu uczestnicy będą musieli jedynie ponieść koszty podróży do Krakowa.
Ostateczny termin składania aplikacji upływa 23 maja 2010.
Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://seminar.tertio.pl/ oraz na profilu Szkoły Letniej na Facebooku.
Tertio Millennio Seminar on the Free Society (nazywane też Szkołą Letnią) powstała z 1992 z inicjatywy Michaela Novaka, Rocco Buttiglionego, o. Richarda Johna Neuhausa, o. Macieja Zięby OP oraz George'a Weigela. Celem corocznego seminarium jest pogłębienie dialogu na temat katolickiej nauki społecznej pomiędzy studentami z Ameryki Pólnocnej i studentami z krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Podczas seminarium uczestnicy poznają i studiują encyklikę Jana Pawła II Cenetsimus Annus z 1991 r. oraz czytają klasyczne teksty amerykańskiej teorii politycznej, a także współczesne teksty. Podobnie jak Cenetsimus Annus tematem seminarium jest analiza wolnego społeczeństwa jako kompozycji trzech zazębiających się systemów: demokratycznego państwa, wolnej gospodarki i kultury moralnej obecnej w sferze publicznej. "Razem" z papieżem Janem Pawłem II uczestnicy seminarium poświęcają najwięcej uwagi trzeciemu - kulturalno-moralnemu systemowi podejmując kwestie takie jak wolność religijna, ekumenizm, dialog chrześcijańsko-żydowski i "kultura życia".
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.