Niemiecki Federalny Trybunał Konstytucyjny odrzucił w sobotę wniosek o wstrzymanie wykonania ustawy o pomocy dla zadłużonej Grecji, złożony przez grupę ekspertów, którzy twierdzą, że ustawa jest niezgodna z konstytucją i traktatami UE.
Sędziowie w Karlsruhe uznali, że obecnie brakuje podstaw, by zakładać, iż dokonana przez rząd Niemiec ocena sytuacji finansowej i walutowej jest błędna. Ich zdaniem wstrzymanie wykonania zaskarżonej ustawy mogłoby mieć poważne negatywne konsekwencje i postawiłoby pod znakiem zapytania cały pakiet ratunkowy dla Grecji.
Ustawa, przyjęta w piątek w trybie pilnym przez obie izby niemieckiego parlamentu, przewiduje przekazanie Grecji 8,4 mld euro w formie gwarantowanych przez rząd pożyczek państwowego banku KfW. Do 2012 r. Niemcy mają udzielić Atenom pomocy finansowej na kwotę do 22,4 mld euro.
Cały pakiet pomocy dla Grecji, uzgodniony przez państwa strefy euro oraz Międzynarodowy Fundusz Walutowy, opiewa na 110 mld euro do 2012 roku.
Tuż po piątkowych głosowaniach ustawę zaskarżyło do Trybunału pięciu ekspertów, skupionych wokół konstytucjonalisty Karla Albrechta Schachtschneidera, którzy już w 1998 roku poprzez skargę do Trybunału próbowali powstrzymać wprowadzenie wspólnej waluty europejskiej.
Argumentują oni, że pomoc finansowa dla Aten narusza unijne prawo, zgodnie z którym żaden kraj strefy euro nie może być obciążony kosztami zadłużenia innego państwa. Uważają też, że naruszone zostało konstytucyjne prawo własności.
Skarżący domagali się, by Trybunał nakazał wstrzymanie realizacji ustawy o pomocy dla Grecji do czasu rozpatrzenia skargi.
Według rzecznika Trybunału w Karlsruhe skarga zostanie rozpatrzona w odrębnym postępowaniu w późniejszym czasie.
W kilkuset kościołach w Polsce można bezgotówkowo złożyć ofiarę.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.