"Tylko czyniąc dobro człowiek może odnieść zwycięstwo"

„Jeśli człowiek chce odnieść zwycięstwo, to tylko czyniąc dobro” - mówił w katedrze bydgoskiej w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata biskup Jan Tyrawa. Eucharystia była najważniejszym punktem obchodów Dnia Lektora.

Skąd w ogóle liturgia, zwłaszcza w wydaniu nurtu chrześcijańskiego, który nazywamy katolicyzmem? – pytał na początku homilii biskup ordynariusz Jan Tyrawa. Zaznaczył, że liturgia wynika z pewnej „istoty bycia chrześcijaństwa”.

Biskup przywołał św. Jana Ewangelistę, który poucza, że Boga nikt nigdy nie widział, oraz słowa zawarte w czwartej modlitwie eucharystycznej, że mieszka On w niedostępnej światłości. – Wynikałoby z tego, że człowiek nie ma żadnej możliwości komunikowania się z Bogiem i paradoksalnie na odwrót – Bóg z człowiekiem. Jednak właśnie dlatego, że Bóg jest Trójcą Świętą, przezwycięża tę trudność. Nadal, będąc Bogiem, staje się w Jezusie Chrystusie jednocześnie człowiekiem, rodząc się z niewiasty w Betlejem. W ten sposób wchodzi w historię świata, człowieka – mówił, dodając, że wejście to nie było czymś jednorazowym. Podkreślił, że Bóg jest nieustannie zapośredniczany przez skuteczne znaki, a prawdziwym znakiem Jego obecności są sakramenty.

„Zło dobra nie zwycięży” – to według biskupa Jana Tyrawy przesłanie, jakie niesie ze sobą uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata. – Dobra jest o wiele więcej i to ono w ostateczności odnosi zwycięstwo. Nie chodzi o dobro rozumiane jako idea, ale takie, które jest w ostateczności uobecniane przez Boga, Jezusa Chrystusa. To właśnie dobro zwycięża w Bogu, w Chrystusie, pozornie w Jego słabości, czyli w krzyżu. Jednak nie na krzyżu kończy się świat, ale na zmartwychwstaniu – mówił.

Wzorem lat ubiegłych Dzień Lektora rozpoczął się w Wyższym Seminarium Duchownym diecezji bydgoskiej, gdzie uczestnicy mogli lepiej się poznać, podyskutować i spędzić ze sobą czas. – Ważne, by ci młodzi, przekazując innym słowo Boże, posłuszni Duchowi Świętemu, sami je przyjmowali i pilnie rozważali – zauważył diecezjalny duszpasterz Liturgicznej Służby Ołtarza ks. Grzegorz Wiciński.

Do Bydgoszczy przyjechali przedstawiciele wielu parafii z terenów diecezji bydgoskiej. Promocję lektorską otrzymało blisko czterdzieści osób. – Należeć do Liturgicznej Służby Ołtarza, to nie tylko być częścią grupy młodych chłopaków, którzy ze swojej własnej i nieprzymuszonej woli chcą służyć na chwałę Bożą – uważa Nikodem Kunicki z parafii św. Kazimierza w Łochowie. – Dla mnie bycie ministrantem, a za chwilę lektorem, jest możliwością pogłębienia swojej wiary, poznania sekretów liturgii, a przede wszystkim spojrzenia na Boga od innej strony – jako na Kogoś bliskiego – dodał Nikodem Kunicki.

Po południu nowo ustanowieni lektorzy spotkali się z klerykami na wspólnym obiedzie i kawie. Dzień Lektora zakończyła Liturgia Słowa w seminaryjnej kaplicy.

W diecezji bydgoskiej trwa również roczny Kurs Ceremoniarzy. Obejmuje on kilka spotkań, które każdorazowo odbywają się w seminarium duchownym. Kolejne zaplanowano na 16 grudnia, a całość zostanie zwieńczona egzaminem. Ustanowienie nowych ceremoniarzy odbędzie się za rok w czasie Dnia Lektora.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10°C Czwartek
rano
16°C Czwartek
dzień
17°C Czwartek
wieczór
16°C Piątek
noc
wiecej »