Na miesiąc podlaski konserwator zabytków wstrzymał we wtorek prace przy modernizacji ulicy Kalinowskiego w Białymstoku, gdzie w trakcie robót ziemnych odkopano ludzkie szczątki - poinformowała PAP zastępca wojewódzkiego konserwatora zabytków Zofia Cybulko.
Ludzkie kości odkryto na tej budowie w piątek. W poniedziałek i wtorek przeprowadzono tam oględziny. Specjaliści ustalili we wtorek, że zanim roboty drogowe będą w tym miejscu mogły być kontynuowane, należy przeprowadzić szczegółowe badania archeologiczne. Znalezione szczątki będą także poddane badaniom antropologicznym - poinformowała Cybulko.
Ulica Kalinowskiego w centrum miasta przylega do wzgórza Św. Magdaleny, gdzie niegdyś istniał cmentarz. Ulica jest poszerzana w ramach przebudowy ulic wokół powstającego nowego gmachu Opery i Filharmonii Podlaskiej. Opera została zbudowana obok historycznego wzgórza. Prace przy budowie drogi wstrzymano na odcinku przy historycznym cmentarzu.
Cybulko powiedziała, że z dokumentacji historyczno-urbanistycznej dotyczącej tej części miasta wynika, że odkryte pochówki - trzy są widoczne, co do czwartego są przypuszczenia, że jest przysypany ziemią - pochodzą z istniejącego tu niegdyś wielowyznaniowego cmentarza. Cmentarz powstał nie wcześniej niż przed 1768 rokiem, najpóźniej 1816, a pochówki mogą pochodzić z 1806 roku. Przypomniała, że na cmentarzu tym chowano najpierw katolików, potem unitów, jeszcze później prawosławnych, w tym wojskowych tego wyznania. Nie wiadomo zatem czy odkryte szczątki to pochówki cywilne, czy wojskowe. Mają to wykazać badania.
Badania archeologiczne będzie prowadzić i finansować inwestor - miasto Białystok. Rzeczniczka prezydenta Białegostoku Urszula Sienkiewicz powiedziała we wtorek, że decyzja, kto poprowadzi badania zależy od tego, co ustali archeolog, który prowadzi nadzór archeologiczny w miejscu inwestycji.
Cybulko pytana, czy miasto zachowało się prawidłowo rozpoczynając remont ulicy wiedząc, że obok jest historyczny teren, odpowiedziała, że tak. Oceniła, że badania archeologiczne poprzedzające inwestycję w tym miejscu można by było zlecić tylko wtedy, gdyby była pełna wiedza o tym, jak wyglądały granice cmentarza, a takiej wiedzy nie było. Zaznaczyła, że wystarczyło, iż był nadzór archeologiczny.
Ile czasu potrwają badania archeologiczne przy ulicy Kalinowskiego, jeszcze nie wiadomo. Miasto musi wystąpić do konserwatora o zgodę na badania. Cybulko ocenia, że mogłyby się zacząć niezwłocznie po uzyskaniu tej zgody, która może "mieć rygor natychmiastowej wykonalności". "Badania mogą trwać krócej niż miesiąc, ale jeśli będzie taka konieczność, to także dłużej" - zaznaczyła Cybulko.
Moim obowiązkiem jest zachowanie danych penitenta w tajemnicy - dodał.
Co najmniej pięć osób zginęło, a 40 zostało rannych w wypadku na ceremonii religijnej.
Biblioteka Watykańska w czasie wojny stała się azylem dla prześladowanych Żydów.