Wyższa składka zdrowotna dla rodziców nieszczepiących dzieci?

Rodzice, którzy sprzeciwiają się obowiązkowym szczepieniom ochronnym dzieci, powinni płacić wyższą składkę zdrowotną - postulują lekarze i prawnicy zrzeszeni w Polskim Towarzystwie Prawa Medycznego.

W Ministerstwie Zdrowia ruszają prace zespołu, który ma przygotować propozycje nowych regulacji dotyczących praw i obowiązków pacjentów. Chodzi o nowelizację ustawy sprzed 10 lat.

W Krakowie z udziałem ponad 250 uczestników rozpoczął się we wtorek 7. Ogólnopolski Kongres Prawa Medycznego. Jego uczestnicy przekazali Rzecznikowi Praw Pacjenta Bartłomiejowi Chmielowcowi pismo, w którym proponują wprowadzenie wyższej składki ubezpieczenia zdrowotnego dla tych, którzy nie chcą wykonywać obowiązkowych szczepień ochronnych u swoich dzieci. Pismo to trafiło także do ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego.

"Odmowa korzystania z obowiązkowych szczepień ochronnych dzieci jest świadomym zwiększeniem ryzyka określonych chorób zakaźnych i ich powikłań. Ten, kto się na to decyduje, powinien naszym zdaniem ponosić tego konsekwencje, ponieważ trzeba liczyć się ze zwiększeniem wydatków na leczenie chorób finansowane ze środków publicznych" - mówił PAP dr Marcin Mikos z Polskiego Towarzystwa Prawa Medycznego. "Szacujemy, że składka dla takich osób powinna być wyższa o około 3 proc. i wynosić około 12 proc." - dodał.

Takie rozwiązanie, zdaniem prawników, nie narusza konstytucyjnego prawa obywateli do równego dostępu do świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych.

W piśmie kierowanym do ministra zdrowia i Rzecznika Praw Pacjenta członkowie Towarzystwa Prawa Medycznego podnoszą, że "zaniechanie obowiązkowych szczepień ochronnych jest nie tylko sprzeczne z aktualną wiedzą medyczną, ale także z obowiązkiem prawnym", bo ustawa o zapobieganiu i zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi nakłada ma określone grupy społeczeństwa obowiązek poddawania się szczepieniom ochronnym na wskazane choroby. Szczepienia te - jak wskazano w piśmie - służą nie tylko zapewnieniu zdrowia tych osób, które je otrzymują, ale także reszty społeczeństwa.

Uczestnicy kongresu w Krakowie rozmawiają także o problemach prawnych w relacjach lekarz - pacjent i o działalność specjalnych wydziałów ds. błędów medycznych utworzonych przez ministra sprawiedliwości w 2016 r. w części prokuratur w kraju.

«« | « | 1 | » | »»
 • 1julek
  05.12.2018 08:06
  Nie można ulegać dyktatowi firm farmaceutycznych, dla których najważniejszy jest dochód, a nie zdrowie dzieci. Mojemu dziecku po szczepieniu pojawiły się napady padaczkowe. Leczy się do dzisiaj - nieskutecznie. Płacimy my - rodzice.
 • Ola
  05.12.2018 10:23
  W takim razie proponuję wyższą składkę dla pijących alkohol, palących papierosy, stroniących od aktywności fizycznej, stołujących się w fast foodach, turystów przywożących wirusy, bakterie i pasożyty z obcych nam stref klimatycznych, zwolenników brawurowej jazdy i wszelkich używek.
 • Gosc
  05.12.2018 11:01
  Dobry pomysł, proponuję do tego zakaz pobierania 500+ i zakaz korzystania z transportu publicznego dla nieszczepionych. Kiedyś zwykła grypa zabijała pół Europy, dziś jest to historia właśnie dzięki szczepieniom.
 • Aga
  05.12.2018 13:06
  Gość niedzielny popiera szczepionki produkowane z aborcji? Katolicyzm pełną gębą nie ma co
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  25 26 27 28 29 30 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  30 31 1 2 3 4 5
  3°C Wtorek
  wieczór
  2°C Środa
  noc
  1°C Środa
  rano
  1°C Środa
  dzień
  wiecej »