Nie będzie Festiwalu Dialogu Czterech Kultur

Nie będzie 9. edycji Festiwalu Dialogu Czterech Kultur w Łodzi - poinformowała w środę na konferencji prasowej prezes Fundacji Festiwalu Dialogu Czterech Kultur Barbara Knychalska. Fundacja jest właścicielem praw do idei i znaku festiwalu.

Władze miasta zapewniają, że będą starały się, aby impreza, być może pod inną nazwą i w innej formule, w Łodzi jednak się odbyła.

W oświadczeniu wydanym przez Fundację, które zostało odczytane w środę na konferencji prasowej, Knychalska napisała m.in., że nie widzi dalszych możliwości prowadzenia rozmów z obecnymi władzami miasta na temat przyszłości imprezy.

Jednocześnie poinformowała, że nie wyraża zgody na "posługiwanie się marką festiwalu, jego ideą, jak również nazwiskami jego twórców i pomysłodawców w jakichkolwiek działaniach urzędników miasta Łodzi lub osób z nimi współpracujących". Zastrzegła, że nazwy festiwalu można będzie używać tylko "w kontekście historycznym".

Zarzuciła urzędnikom magistratu "niekompetencję, rzucanie oszczerstw i pomówień bez pozostawienia możliwości obrony".

W ubiegłym tygodniu władze Łodzi rozwiązały umowę z fundacją, na mocy której działała miejska instytucja Miasto Dialogu, organizator Festiwalu Dialogu Czterech Kultur. Odwołana została ze stanowiska dyrektora Miasta Dialogu Katarzyna Knychalska - córka szefowej fundacji. Jak twierdzą władze miasta, wyniki kontroli zleconej przez Urząd Miasta w tej instytucji są "zasmucające". Stwierdzono m.in. naruszenie dyscypliny finansów publicznych, brak procedur kontroli i nadzoru finansowego. Sprawa została skierowana do rzecznika dyscypliny finansów publicznych.

Władze Łodzi zapewniły jednak, że będą starały się, aby impreza, być może pod inną nazwą i w innej formule, odbyła się w Łodzi.

Festiwal Dialogu Czterech Kultur został pomyślany jako prezentacja czterech kultur: polskiej, żydowskiej, niemieckiej i rosyjskiej, które budowały przemysłową potęgę Łodzi przełomu XIX i XX wieku oraz tworzyły kulturę miasta. Jego pomysłodawcą i twórcą był Witold Knychalski. Po jego śmierci w 2006 roku organizowaniem festiwalu zajęły się jego żona i córka.

Festiwal finansowany jest m.in. ze środków miasta, samorządu województwa, ministerstwa kultury i sponsorów. Jego organizatorami są Miasto Dialogu i Fundacja Festiwalu Czterech Kultur w Łodzi.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
25°C Poniedziałek
noc
20°C Poniedziałek
rano
30°C Poniedziałek
dzień
30°C Poniedziałek
wieczór
wiecej »