U Maryi uczymy się wolności

Obchody 50. rocznicy koronacji wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej zakończyły się w bazylice Mariackiej. Mszy św. przewodniczył abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce.

Mszę św. koncelebrowali kard. Stanisław Dziwisz, abp Marek Jędraszewski, biskupi pomocniczy Jan Szkodoń i Damian Muskus OFM, biskup nominat Janusz Mastalski i licznie zgromadzone duchowieństwo.

Homilię wygłosił metropolita krakowski, który podkreślał, że miłość do Maryi umacnia trwanie przy Bogu. Przypomniał peregrynację obrazu Matki Bożej Częstochowskiej po Polsce, która zaczęła się w 1957 r. i została przerwana w 1966 r. przez ówczesne władze państwowe. Zamiast obrazu, kościoły nawiedzały puste ramy.

- Władze państwowe chciały odciąć Polaków od Matki, od miejsca, w którym bije serce narodu, od miejsca, w którym dzięki Maryi zawsze mogliśmy się uczyć, co znaczy autentyczna wolność i od nadziei - mówił kaznodzieja.

- Dzisiaj, 50 lat później, znajdujemy się w innej sytuacji, ale zdajemy sobie sprawę z tego, jak bardzo także dzisiaj konieczny jest nasz osobisty wysiłek, by nie dać się odciąć od Matki, która nieustannie wskazuje na swoje boskie Dzieciątko. To Dziecko mówi: kochaj Boga, kochaj Go całym sercem - nauczał hierarcha.

Jego zdaniem, taka miłość tworzy na świecie cywilizację miłości. - Tam, gdzie ludzie żyją tak, jakby Boga nie było, zaczyna się zmierzch i upadek cywilizacji, zaczyna się próżnia - zaznaczył.

- Musimy trwać przy Bogu. Musimy nasze trwanie przy Bogu umacniać poprzez nasze synowskie przywiązanie do naszej Matki, Królowej, Pani Jasnogórskiej - apelował arcybiskup krakowski. Modlił się o to, by głos Maryi "rozlegał się w głębi naszych sumień i mówił, co robić, by ratować to, co najważniejsze w życiu Polek i Polaków, całej naszej ojczyzny".

W czasie Eucharystii zostały poświęcone odnowione organy w prezbiterium świątyni. Abp Salvatore Pennacchio przekazał na ręce archiprezbitera bazyliki Mariackiej ks. inf. Dariusza Rasia błogosławieństwo papieża Franciszka dla parafii oraz różaniec papieski. Podziękował, że mógł przewodniczyć jubileuszowym uroczystościom.

Obraz Matki Bożej Częstochowskiej znajduje się w Bazylice Mariackiej, w kaplicy pod niższą z wież świątyni. Koronacja obrazu odbyła się 15 grudnia 1968 r., a dokonał jej Prymas Tysiąclecia kard. Stefan Wyszyński.

W uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej, 26 sierpnia tego roku, kard. Stanisław Dziwisz przekazał jako wotum dla mariackiego wizerunku Czarnej Madonny złoty krzyż pektoralny św. Jana Pawła II autorstwa Enrico Manfriniego. Został on umieszczony na sukience obrazu.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Lukas
  16.12.2018 17:02
  Chrześcijanie czczą Jezusa i On jest ich koroną, a ci co czczą obrazy i je koronują, są dalecy od prawdy. Nie każdy, kto mówi Panie, Panie, wejdzie do radości swego oblubieńca. Kochajcie Jezusa, a nie dzieło swoich rąk.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  1 2 3 4 5 6 7
  10°C Poniedziałek
  wieczór
  8°C Wtorek
  noc
  6°C Wtorek
  rano
  7°C Wtorek
  dzień
  wiecej »