Prawie 3/4 klientów pozytywnie ocenia jakość obsługi Zakład Ubezpieczeń Społecznych - wynika z najnowszego badania przeprowadzonego przez firmę badawczą PBS. ZUS jest bardzo wysoko oceniany przez osoby, które mają z nim systematyczny kontakt.
Z sondażu wynika, że blisko 50 proc. badanych uważa, że w ostatnich latach poziom obsługi klientów w ZUS poprawił się. Natomiast 72 proc. respondentów ocenia jakość usług świadczonych przez Zakład jako dobre lub bardzo dobre. Największy wzrost w liczbie pozytywnych ocen nastąpił w grupie przedsiębiorców. Tutaj pozytywna ocena obsługi w ZUS sięga 76 proc.
Zdaniem 62,2 proc. badanych przedsiębiorców, jakość usług świadczonych w Zakładzie poszybowała w ostatnich latach do góry. Grupa, która równie pozytywnie ocenia zmiany w obsłudze klientów wprowadzone przez ZUS to świadczeniobiorcy: emeryci, renciści (58 proc. ocen pozytywnych).
Prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska podkreśliła, że to nie przypadek, że wysokie oceny Zakład notuje w dwóch grupach klientów, które mają z nim systematyczny kontakt. "Zarówno przedsiębiorcy, jak i emeryci oraz renciści na bieżąco dostrzegają wszystkie pozytywne zmiany jakie wprowadzamy z myślą o naszych klientach" - zwróciła uwagę.
"Niewątpliwie na wysokie noty u świadczeniobiorców rzutuje wprowadzona w drugiej połowie ubiegłego roku usługa doradcy emerytalnego. Natomiast wysokie oceny przedsiębiorców to przede wszystkim skutek projektu e-składka, czyli zastąpieniu trzech lub czterech przelewów składkowych miesięcznie, jednym przelewem na indywidualny numer rachunku w ZUS" - dodała.
Zdaniem 84 proc. respondentów, na docenienie zasługują usługi świadczone przez pracowników ZUS na salach obsługi klientów. Z kolei 87 proc. badanych przez PBS wysoko ocenia uprzejmość i życzliwość pracowników sal obsługi, 84 proc. - czas poświęcony na obsługę, a 83 proc. - skuteczność załatwienia sprawy. Najwyższe oceny jakości bezpośredniej obsługi w swoich placówkach ZUS odnotował w grupach świadczeniobiorców (88 proc.) i lekarzy (89 proc.).
Badanie PBS zostało przeprowadzone od 15 października do 21 grudnia 2018 r. w ramach 10 tys. wywiadów telefonicznych wśród czterech grup klientów ZUS: świadczeniobiorców, ubezpieczonych, przedsiębiorców i lekarzy.
40-dniowy post, zwany filipowym, jest dłuższy od adwentu u katolików.
Kac nakazał wojsku "bezkompromisowe działanie z całą stanowczością", by zapobiec takim wydarzeniom.