Reguły, prawo nie zmieniają serca. Musimy więc zobaczyć, jak wzmocnić Kościół, aby był jeszcze bardziej otwarty i zaangażowany w ochronę nieletnich, bo to jest to, czego uczy nas Jezus – uważa niemiecki jezuita, jeden z organizatorów spotkania przewodniczących konferencji episkopatów na temat nadużyć w Kościele, jakie w lutym przyszłego roku odbędzie się w Watykanie.
O. Hans Zollner zaznaczył, iż spotkanie będzie okazją, aby jeszcze bardziej doprecyzować i uściślić procedury związane z przypadkami nadużyć oraz bardziej zwrócić uwagę na potrzebę zmiany naszych zachowań w tej materii.
W wywiadzie dla Radia Watykańskiego wskazał także na owoce, jakich spodziewa się po tym spotkaniu.
“ Jednym z owoców, którego oczywiście życzę jest ten, aby Kościół, reprezentowany przez przewodniczących konferencji episkopatów, naprawdę uświadomił sobie konieczność ochrony nieletnich i uczynienia zadość ofiarom i wziął to jako priorytet wszystkich swoich działań; i tych apostolskich, misyjnych, wychowawczych, jak i tych odnoszących się do apostolatu społecznego czy charytatywnego - mówił o. Zollner. - Najsłabsi, którymi są dzieci, muszą być w centrum naszych działań i gdzie dopuszczono się nadużyć – niejednokrotnie nie do naprawienia – musimy zrobić wszystko, co możliwe, aby osoby poszkodowane otrzymały przynajmniej wsparcie im należne. ”
Długoletni dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej o. Federico Lombardi odnosząc się do tego spotkania przyznał, że choć wiele w Kościele uczyniono dla ochrony nieletnich, to są miejsca, gdzie jeszcze pozostało wiele do zrobienia. Wskazał, że Papież mając świadomość, że jest to problem o charakterze globalnym zaprosił przewodniczących konferencji episkopatów z całego świata, aby w bardziej pogłębiony i szerszy sposób zająć się tą kwestią. Odniósł się także do oczekiwań związanych z tym spotkaniem.
“ Bardzo oczekuje się na to spotkanie końcem lutego przyszłego roku. Ale należy go dobrze umieścić w tematyce i sposobie, w jakim Kościół już się zmierzył z tym problemem, jak to robi i jak rozwija swoje działania. To nie jest rzecz, która zaczęła się dzisiaj, ani wczoraj, ale już od wielu lat trwa ta historia bardzo poważnego kryzysu Kościoła w różnych krajach świata: w Stanach Zjednoczonych, w Niemczech, Australii, czy niedawno w Chile i w innych miejscach. I jest także cała droga, którą już przebyto, aby stawić czoła temu kryzysowi. Wiele episkopatów w różnych krajach podjęło w tej sprawie konkretne kroki, aby problem zrozumieć, wesprzeć ofiary i stworzyć kulturę ochrony - przypomniał o. Lombardi. - Podobnie Kościół na poziomie uniwersalnym, w szczególności Papież Benedykt XVI, odnowił normy kanoniczne, które dotyczą karalności nadużyć, wśród nich te odnoszące się do nadużyć seksualnych względem nieletnich, które jest jednym z najcięższych przestępstw. Także Kongregacja Nauki Wiary w różnych listach wzywała episkopaty do sformuowania konkretnych wytycznych, aby stawić czoła nadużyciom. Musimy zrozumieć, że to ogromny problem, bardzo ważny dla społeczeństwa i dla Kościoła; zrozumieć, że konieczna jest prawdziwa odnowa Kościoła, a więc jeszcze długa droga do przejścia, ale nie zapominajmy, że nie zaczynamy od zera. ”
"Sejm przypomina ich jako żywe postaci reprezentujące wolną Polskę".
Kraj pogrążony jest w kryzysie humanitarnym o oszałamiających rozmiarach.
Chiny pokazują w ten sposób, że Afryka jest dla nich ważnym partnerem.