W 2018 roku odbyło się 19 uroczystości beatyfikacyjnych, kanonizowano też (podczas jednej uroczystości, 14 października na Placu Świętego Piotra w Watykanie) 7 nowych świętych. W gronie nowych świętych i błogosławionych znajdują się papież, kapłani, siostry zakonne, zakonnicy oraz liczni świeccy.
Wśród wyniesionych na ołtarze w 2018 r. są m.in. męczennicy czasów wojny ukazujący, że tam, gdzie panuje nienawiść rodzi się miłość. Odbyły się dwie beatyfikacje grupowe: pierwsza 10 listopada w Barcelonie - Teodora Del Olmo i 15 towarzyszy, druga, 8 grudnia - Piotra Claverie, biskupa Oranu i 18 towarzyszy (wśród nich bardzo znanych trapistów z opactwa Thiberine w Algerii), beatyfikowano także węgierskiego kapłana, Jánosa Brennera zamordowanego w wieku 26 lat przez wysłanników komunistycznego reżimu.
Do chwały ołtarzy wyniesiono misjonarzy i świadków miłosierdzia: do pierwszej grupy należą m.in bł. o. Tullio Maruzzo z zakonu Braci Mniejszych, misjonarz w Gwatemali oraz jego świecki katechista Luis Obdulio, w drugiej znalazła się Polka - Hanna Chrzanowska, pielęgniarka, prekursorka domowego pielęgniarstwa (zmarła w 1973 r. w Krakowie). W gronie błogosławionych męczennic, obrończyń czystości są: Słowaczka Anna Kolesàrowà i Rumunka Veronica Antal.
Kościół ukazał jako przykłady realizacji cnót chrześcijańskich także mistyczki, ukazujące oblicze Chrystusa dzisiejszemu światu, oraz siostry będące szczególnymi świadkami jedynej i oryginalnej historii, którą tworzy Bóg.
Wśród kapłanów wyniesionych na ołtarze w mijającym roku należy wymienić św. Pawła VI, wstrzemięźliwego i rozważnego papieża, wielkiego obrońcy poczętego życia, który nigdy nie zapominał o byciu przede wszystkim kapłanem. Drugim wielki świętym roku 2018 jest abp Oscar Arnulfo Romero, przyjaciel ubogich i budowniczy pokoju, który - znienawidzony przez nacjonalistów salwadorskich - został zamordowany podczas odprawiania Mszy św.
Na prezent dla pary młodej goście chcą przeznaczyć najczęściej między 401 a 750 zł.
To opinia często powtarzana przed mającymi się dziś odbyć rozmowami pokojowymi.
„Przedwczesne” jest obecnie rozważanie ewentualnej podróży papieża Leona XIV na Ukrainę
Ponad 200 operacji prenatalnych rozszczepu kręgosłupa wykonano w bytomskiej klinice.