Był człowiekiem wielu pasji, malarzem i nauczycielem. Adolf Hyła, autor wizerunku Jezusa Miłosiernego, stworzył wiele dzieł i chętnie dzielił się swoim talentem.
Taki obraz artysty wyłania się z projektu "Adolf Hyła nieznany". Na poświęconej mu stronie internetowej, która została uruchomiona kilka dni temu, zgromadzono reprodukcje niesakralnych dzieł, materiały archiwalne i pamiątki rodzinne.
- Chcemy poprzez ten projekt przybliżyć postać i twórczość artysty, który znany jest jako autor obrazu "Jezu, ufam Tobie", a tworzył także inne dzieła i był nauczycielem, który malarstwem zarażał młodzież - wyjaśnia Jan Cięciak, prezes Stowarzyszenia Kulturalno-Oświatowego im. Adolfa Hyły.
Artysta miał dwie pasje. Uwielbiał wycieczki motocyklem, na którym wraz z żoną dotarł m.in. do Rzymu, oraz wędrówki po górach, które często malował. Te aktywności zostały utrwalone na fotografiach, które można obejrzeć na stronie hyla.org.pl. Jak podkreśla historyk Gabriel Szuster, członek stowarzyszenia, udało się dotrzeć do archiwalnych, rodzinnych materiałów, wspomnień, zdjęć oraz zdigitalizować prace malarza - portrety, autoportrety i pejzaże.
- Dotarliśmy do dokumentów, które pokazują jego ścieżkę życiową jako nauczyciela w gimnazjach w Będzinie i w Krakowie - opowiada G. Szuster. Prezentowane są m.in. zaświadczenia o ukończonych kursach, zdanych egzaminach i kolejnych szczeblach kariery pedagoga. - Ciekawy jest list, w którym jeden z kapłanów prosi Hyłę o namalowanie obrazu Jezusa Miłosiernego, nie wiedząc, że artysta zmarł kilka lat wcześniej - wskazuje historyk.
Obraz ten jest najbardziej rozpowszechnionym na świecie wizerunkiem Bożego Miłosierdzia. Hyła stworzył go, wzorując się na obrazie Eugeniusza Kazimierowskiego, namalowanym pod kierownictwem św. Faustyny Kowalskiej, który znajduje się w Wilnie.
Pierwszy wizerunek Jezusa Miłosiernego Hyła namalował w 1943 r., w podziękowaniu za ocalenie rodziny z II wojny światowej. W 1944 r. stworzył kolejną wersję obrazu, który obecnie znajduje się w kaplicy klasztornej w Łagiewnikach. Jego kopie i reprodukcje znajdują się w kościołach i klasztorach w całej Polsce, Europie, USA, Kanadzie, Australii, Afryce i w Indonezji.
W planach Stowarzyszenia Kulturalno-Oświatowego im. Adolfa Hyły jest wystawa niesakralnych prac artysty, wydanie albumu i nagranie rozmów z osobami, które go pamiętają.
Adolf Hyła urodził się w 1897 roku. Studiował na Wydziale Prawa i Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Rysunku i malarstwa uczył się u Jacka Malczewskiego. Po wybuchu II wojny światowej zamieszkał z rodziną w pobliżu klasztoru Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach. W twórczości koncentrował się głównie na tematyce religijnej. Portretował ludzi Kościoła, znanych Polaków, krewnych i przyjaciół. Jest autorem wielu pejzaży tatrzańskich. Zmarł w 1965 roku.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Waszyngton zaoferował pomoc w usuwaniu szkód i ustalaniu okoliczności ataku.
Raport objął przypadki 79 kobiet i dziewcząt, w tym w wieku zaledwie siedmiu lat.