Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził wzrost cen gazu o 2,5 proc. w taryfach dla gospodarstw domowych spółki PGNiG Obrót Detaliczny oraz jednoczesny spadek opłat dystrybucyjnych. W rezultacie rachunki za gaz pozostaną w 2019 r. bez większych zmian.
Jak poinformował w piątek URE, PGNiG OD - największy sprzedawca gazu w Polsce - wnioskowało o wzrost cen gazu w taryfie na 2019 r. o 2,5 proc., argumentując to rosnącymi kosztami zakupu gazu na Towarowej Giełdzie Energii. Taryfa na tym poziomie została zatwierdzona przez Prezesa URE.
Z kolei stawki PSG - spółki z grupy PGNiG, największego krajowego dystrybutora dostarczającego gaz do prawie 7 mln odbiorców - spadają średnio o 5 proc. dla wszystkich rodzajów paliwa gazowego. Obniżenie stawek opłat dystrybucyjnych jest konsekwencją m.in. wzrostu ilości dystrybuowanego przez Polskiej Spółki Gazownictwa (PSG) gazu.
Z przedstawionych przez URE danych wynika, że w rezultacie rachunki różnych grup odbiorców z sektora gospodarstw domowych nie zmienią się w 2019 r. więcej niż o 0,76 proc.
Jak poinformował URE, spadek opłat nie zagraża realizacji zaplanowanych przez przedsiębiorstwo projektów inwestycyjnych, które obejmują m.in. rozbudowę systemu dystrybucyjnego i gazyfikację "białych plam" na mapie Polski. Z drugiej strony regulator ocenił, że obniżka opłat da możliwość skorzystania odbiorcom tej spółki z bardzo dobrych wyników finansowych osiąganych przez PSG w ostatnich latach.
W ocenie URE w końcowym rozrachunku wzrost cen gazu zostanie zneutralizowany spadkiem opłat dystrybucyjnych. W efekcie łączne płatności za gaz dla odbiorców w gospodarstwach domowych, dla średnich poziomów zużycia w kraju, pozostaną na poziomie zbliżonym do dotychczasowego.
"Mimo że ceny gazu w taryfie na 2019 r. wzrastają to i tak będą one niższe o ok. 11 proc. niż w 2015 r." - podkreślił, cytowany w komunikacie, Prezes URE Maciej Bando. Urząd przypomniał, że po 2015 r. kilkukrotnie zatwierdzał bowiem obniżki cen paliwa gazowego.
Jak przypomniał Urząd, o terminie wprowadzenia taryfy w życie decydują przedsiębiorstwa, przy czym najwcześniej nowe ceny mogą zostać wprowadzone po 14, a najpóźniej po 45 dniach od opublikowania decyzji Prezesa URE. Regulator oczekuje, że przedsiębiorstwa nie będą zwlekać z wprowadzeniem w życie korzystnych dla konsumentów zmian. Obie taryfy zostały zatwierdzone na okres do 31 grudnia 2019 r.
FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta
W ostatnich latach nastawienie Turków do Syryjczyków znacznie się pogorszyło.
... bo Libia od lat zakazuje wszelkich kontaktów z '"syjonistami".
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.