Reklama

Władze Danii wydaliły z kraju dwóch pracowników Huawei

Władze Danii wydaliły z kraju dwóch pracowników chińskiego koncernu Huawei po inspekcji w kopenhaskim oddziale firmy, która wykazała, że osoby te nie zastosowały się do przepisów dotyczących pozwoleń na pobyt i pracę - podała w poniedziałek policja.

Reklama

Policyjna rzeczniczka przekazała, że inspekcja została przeprowadzona w czwartek w ramach rutynowej kontroli, dokonywanej w miejscach zatrudniających dużą liczbę obcokrajowców. W wyniku inspekcji zarzuty postawiono czterem osobom zatrudnionym w kopenhaskim oddziale, z których dwie wydalono później z Danii.

Rzeczniczka nie ujawniła, czy wydaleni pracownicy to obywatele Chin, nie podała też ich tożsamości. Podkreśliła zarazem, że sprawa nie ma związku z podejrzeniami o powiązania między Huawei a chińskim rządem ani z zarzutami, że Pekin wykorzystuje technologię produkowaną przez koncern do działalności szpiegowskiej.

Próby skontaktowania się przez agencję Reutera z przedstawicielami Huawei w Kopenhadze się nie powiodły.

W wielu krajach rośnie nieufność wobec koncernu Huawei, który jest największym producentem sprzętu telekomunikacyjnego na świecie. USA i niektórzy ich sojusznicy podejrzewają firmę o niejawne związki z rządem ChRL i obawiają się, że może ona wykorzystywać produkowane przez siebie urządzenia do prowadzenia działalności szpiegowskiej na rzecz Pekinu. Huawei zaprzecza.

W ostatnich miesiącach USA, Australia i Nowa Zelandia zablokowały udział Huawei w budowaniu sieci teleinformatycznych w technologii 5G; podobny krok według brytyjskiego dziennika "Financial Times" rozważają m.in. Kanada i Wielka Brytania.

W styczniu w Polsce pod zarzutem szpiegostwa aresztowani zostali jeden z dyrektorów polskiego oddziału Huawei oraz były oficer ABW.

Pod koniec stycznia ministerstwo sprawiedliwości USA przedstawiło Huawei 13 zarzutów, związanych z łamaniem amerykańskich sankcji przeciwko Iranowi oraz dotyczących licznych oszustw, w tym bankowych, elektronicznych i kradzieży technologii. Władze USA wystąpiły również z formalnym wnioskiem o ekstradycję aresztowanej w Kanadzie wiceprezes koncernu Meng Wanzhou, którą podejrzewają o oszustwa.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
-1°C Czwartek
rano
3°C Czwartek
dzień
4°C Czwartek
wieczór
3°C Piątek
noc
wiecej »

Reklama