Według opublikowanych w ostatnim czasie badań jedzenie w dużych ilościach cebuli i czosnku znacznie zmniejsza ryzyko zachorowania na raka jelita grubego. A to jeden z najczęstszych nowotworów złośliwych w Polsce.
Ciekawe badania przeprowadzono na dużej grupie badawczej w Chinach. Asia Pacific Journal of Clinical Oncology opublikowało badania, w których porównano dwie, składające z z 833 osób każda, grupy osób. W pierwszej znalazły się osoby chorujące na raka jelita grubego, a w drugiej osoby zdrowe. Obie grupy były maksymalnie podobne do siebie, m. in. pod względem miejsca zamieszkania, wieku (raczej podeszłego) i płci. Głównym czynnikiem różniącym obie grupy była choroba nowotworowa. Wszyscy odpowiedzieli na pytania z tego samego, przygotowanego przez naukowców kwestionariusza, dotyczącego m. in. nawyków dietetycznych. Po przeanalizowaniu odpowiedzi okazało się, że osoby, które spożywały regularnie duże ilości warzyw czosnkowatych (allium), takich jak czosnek, por czy cebula, miały aż o 79 proc. mniejsze ryzyko zachorowania na raka jelita grubego.
- Warto zauważyć, że w naszych badaniach można określić trend, zgodnie z którym im więcej człowiek spożywa warzyw typu allium, tym lepszą organizm ma ochronę przed rakiem jelita grubego - podkreśla prowadzący badania dr. Zhi Li z First Hospital of China Medical University.
Przeczytaj też: "Stosowanie alternatywnych metod leczenia raka dwukrotnie zwiększa ryzyko zgonu".
Chociaż czynników ryzyka zachorowania na raka jelita grubego jest wiele (wśród nich genetyczne), to chińskie badania są kolejnymi, które potwierdzają, że w walce z plagą tej choroby kluczowe znaczenie ma profilaktyka w postaci zdrowego trybu życia - przede wszystkim w zakresie diety. A warto dodać, że ten rodzaj złośliwego nowotworu jest drugim najczęściej wykrywanym w Polsce. W 2017 roku po raz pierwszy liczba zdiagnozowanych nowych zachorowań przekroczyła 19 tys. Częściej diagnozowany jest w Polsce tylko rak płuca.
Msze żałobne za papieża Franciszka odbywają się w Watykanie codziennie do niedzieli.
Odbędą się one 2 i 3 maja w Zwierkach k. Zabłudowa (Podlaskie).
Według władz w Kijowie Ukraina posiada około 5 proc. światowych "zasobów surowców krytycznych".
Abp Zieliński jest, licząc od biskupa Jordana, 98. biskupem najstarszej diecezji w Polsce.
Równolegle Kinszasa negocjuje z USA umowę "minerały za bezpieczeństwo".
To sygnał dla Rosji, że USA są zobowiązane na rzecz pokoju opartego o wolną i suwerenną Ukrainę.
Budowniczy kościoła w Nowej Hucie, nękany przez władze, urząd bezpieczeństwa, milicję.
Od początku wojny zginęło już ponad 52,4 tys. Palestyńczyków.