Franciszek: Życie bez pasji jest jak makaron bez soli

"Życie bez pasji jest jak makaron bez soli"- powiedział w sobotę włoskiej młodzieży papież Franciszek. Podczas spotkania z uczniami wielkiej kościelnej szkoły z Padwy papież przestrzegał przed biernym spędzaniem życia "na kanapie".

W czasie audiencji dla 1100 uczniów i nauczycieli prestiżowego, obchodzącego stulecie powstania Collegio Barbarigo, Franciszek podkreślał, że młodzież powinna być "pełna pasji", a nie zrezygnowana; jak to ujął, nie może "tracić świeżości".

Rozmawiając z młodzieżą zachęcał ją: "Nie pracujcie po to, by zapełniać sobie kieszenie pieniędzmi, ale by służyć innym. Wasza praca w przyszłości powinna być służbą na rzecz społeczeństwa, musicie dawać przykład".

Franciszek wspominał, że w swej ojczystej Argentynie zaczął pracować w wielu 13 lat, sprzątając latem w fabryce przyjaciela jego ojca.

"Pracowałem w czasie wakacji i to mi dobrze zrobiło. Wakacje trwały trzy miesiące, a ja pracowałem dwa i pół. To była konkretna praca, która mi służyła, otworzyła mi oczy" - podkreślił.

Franciszek opowiadał, że przez następne lata uczył się i pracował w laboratorium.

Wzywał młodych Włochów, by "konfrontowali się z prawdziwymi problemami życia i z jego pięknem".

"W obecnym momencie ludzkości jest tyle wojen, żyjemy w kulturze śmierci i milczenia, obojętności, w której mówi się: +nie obchodzi mnie, co się tam dzieje, patrzę na moje kieszenie i na nic więcej+. Przy tej mentalności śmierci i odrzucania musicie wziąć na siebie problemy realnego życia, które nie jest faktem teoretycznym" - wskazywał papież.

Wzywał młodzież, by "ryzykowała", a nie siedziała "biernie na kanapie".

"To przykre, kiedy widzi się młodego człowieka na emeryturze. A jest takich wielu. To jest koniec młodości, kiedy ludzie starzeją się w wieku 22, 23 czy 24 lat" - skonstatował.

"W życiu nic nie jest za darmo", "aby iść naprzód potrzeba wysiłku każdego dnia" - zauważył.

Papież tłumaczył, że potrzebna jest pasja, jaką mają piłkarze, którzy "grają, bo chcą wygrać".

Przestrzegał przed odnajdywaniem radości w "rzeczach powierzchownych", bez zgłębiania wielkich pytań.

"Kiedy słucham młodzieży, ja też czuję pasję i przychodzi mi ochota, by zapalać nią innych" - wyznał.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  20°C Niedziela
  dzień
  21°C Niedziela
  wieczór
  17°C Poniedziałek
  noc
  14°C Poniedziałek
  rano
  wiecej »