Reklama

CBOS: Ponad połowa Polaków pozytywnie o Kościele katolickim

Ponad połowa Polaków (57%) pozytywnie ocenia działalność Kościoła rzymskokatolickiego, negatywnie zaś 32% - wynika z najnowszego badania CBOS dotyczącego oceny działalności poszczególnych instytucji publicznych. W stosunku do ub. roku nastąpił wzrost pozytywnych ocen Kościoła.

Reklama

W ciągu ostatniego półrocza opinie o działalności Kościoła rzymskokatolickiego w zasadzie się nie zmieniły. W marcu ponad połowa Polaków ocenia ją pozytywnie (57%), a niemal jedna trzecia (32%) – negatywnie.

Krytyczne opinie przeważają nad aprobatą (lub też ją równoważą) wśród osób identyfikujących się z lewicą, nieuczestniczących w praktykach religijnych lub robiących to kilka razy w roku, mieszkańców największych miast, najlepiej wykształconych, uzyskujących najwyższe dochody per capita, a także wśród niezadowolonych z własnej sytuacji materialnej.

CBOS podaje też, że w stosunku do ub. roku nastąpił wzrost pozytywnych ocen wobec Kościoła (w marcu 2018 było to 54%), choć w latach poprzednich odsetek Polaków pozytywnie nastawionych do działalności Kościoła był wyższy (np. w 2012 wynosił konsekwentnie 60-61%).

Wśród instytucji, o których ocenę CBOS zapytał Polaków znalazły się też parlament, prezydent, TK, RPO, NIK, sądy i prokuratura, policja, wojsko, CBA, ZUS, NFZ, KAS, NBP, KNF, IPN, związki zawodowe oraz Lasy Państwowe.

Działalność Sejmu pozytywnie ocenia co trzeci badany (32%, od lutego wzrost o 5 punktów procentowych). Zbliżony odsetek respondentów (33%, wzrost o 5 punktów) wypowiada się z aprobatą o pracy senatorów.

Niezadowoleni z działalności izby niższej stanowią ponad połowę Polaków (51%, spadek o 5 punktów), a z izby wyższej – więcej niż dwie piąte (43%, spadek o 2 punkty).

Na odbiór działalności Sejmu wpływają przede wszystkim poglądy i preferencje polityczne badanych oraz powiązana z nimi religijność. Pozytywne oceny przeważają wśród badanych zamierzających głosować w wyborach parlamentarnych na PiS, identyfikujących się z prawicą oraz najbardziej zaangażowanych w praktyki religijne (uczestniczących w nich kilka razy w tygodniu).

Najwięcej niezadowolonych z pracy posłów jest natomiast w elektoracie Platformy Obywatelskiej i Wiosny, a także wśród badanych o orientacji lewicowej oraz nieuczestniczących w praktykach religijnych.

Pozytywnie o prezydenturze Andrzeja Dudy wypowiada się obecnie sześciu na dziesięciu badanych (61%, od lutego wzrost o 5 punktów procentowych), a negatywnie – niespełna jedna trzecia (30%, spadek o 4 punkty).

Opinie o prezydenturze Andrzeja Dudy, podobnie jak te o pracy izby niższej, zależą w znacznej mierze od politycznego usytuowania respondentów i ich religijności. Relatywnie najwięcej ocen pozytywnych jest wśród zwolenników PiS, ludzi o poglądach prawicowych, uczestniczących w praktykach religijnych kilka razy w tygodniu. Z kolei niezadowoleni przeważają wśród zwolenników PO i Wiosny, osób identyfikujących się z lewicą.

CBOS zapytał też respondentów o ocenę działających w Polsce mediów. Wśród stacji telewizyjnych najlepiej oceniany jest Polsat. Pozytywnie o tej stacji wypowiada się 71% ankietowanych, a negatywnie – 12%. Działalność TVN dobrze ocenia 65%, a źle – 20%.

Najgorzej wypada telewizja publiczna, o której opinie pogorszyły się nieco w ostatnim półroczu. Z aprobatą o działalności TVP wypowiada się 56% Polaków, od września 2018 spadek o 3 punkty procentowe), a 31% (wzrost o 3 punkty) ją krytykuje.

Opinie o nadawcach radiowych są mniej wyrobione, co wynika prawdopodobnie z mniejszej liczby odbiorców. W ciągu ostatnich sześciu miesięcy minimalnie się pogorszyły. Najlepiej znane, a przy tym najwyżej oceniane, jest RMF FM (64%, od września 2018 spadek o 4 punkty procentowe). Nieliczni (8%, wzrost o 3 punkty) krytykują działalność tej rozgłośni.

Pozytywnie o działalności Radia Zet wypowiada się 59%, a Polskiego Radia – 52%, (spadek o 3 punkty). Negatywne oceny Radia Zet pojawiają się marginalnie (6%), a radia publicznego nieco częściej (16%, wzrost o 3 punkty).

Najbardziej zróżnicowany jest odbiór Radia Maryja. Działalność tej rozgłośni chwali ponad jedna piąta ankietowanych (22%), a krytykuje przeszło jedna czwarta (26%). Ponad połowa Polaków (52%) nie ma sprecyzowanej opinii o tej stacji.

Badanie przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 7–14 marca br. na liczącej 1046 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
8°C Czwartek
wieczór
8°C Piątek
noc
9°C Piątek
rano
2°C Piątek
dzień
wiecej »

Reklama