Rz: Koniec sportowej patologii

Państwowe dotacje w zamian za transparentne zasady w związkach sportowych - organizacje pod rygorem rządowego kodeksu - pisze w czwartek "Rzeczpospolita".

"Obowiązkowe strategie rozwoju, ochrona zawodników, przejrzyste zasady prowadzenia finansów i zwalczanie konfliktu interesów - takie obowiązki nakłada na związki sportowe kodeks dobrego zarządzania autorstwa Ministerstwa Sportu i Turystyki. To pierwszy rok, w którym dotacje na sport, o której starają się związki różnych dyscyplin, będą uzależniane od stosowania przez nich zasad zapisanych w kodeksie" - czytamy w dzienniku.

Zawierający ponad 180 konkretnych wytycznych kodeks dobrego zarządzania ma uzdrowić polski sport i organizacje, które za nie odpowiadają. Z odpowiedzi resortu dla "Rz" wynika, że chce go wdrażać 41 związków sportowych (36 związków z dyscyplinami olimpijskimi).

Według ministerstwa wytyczne są bardzo precyzyjne i odpowiadają na zdiagnozowane w działalności związków problemy. "Mówi o nich - krytyczny dla związków - raport z 2016 r. Większość związków balansuje na granicy opłacalności lub przynosi straty. W wielu brakuje dobrego zarządzania" - czytamy.

Jak podaje "Rz", prace nad dokumentem - podczas których wzorowano się na podobnych rozwiązaniach w innych państwach, głównie w Wielkiej Brytanii - trwały ponad dwa lata. Kodeks będzie wprowadzany stopniowo, żeby dać związkom czas na zmiany. Ponadto każdego roku minister będzie umieszczał w programach te wytyczne, które w danym czasie uzna za priorytetowe do zrealizowania.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  21°C Poniedziałek
  wieczór
  17°C Wtorek
  noc
  14°C Wtorek
  rano
  22°C Wtorek
  dzień
  wiecej »