Zakończył się pierwszy etap akcji "Projekt: gościnność"

"Projekt: gościnność" to propozycja do młodych, z którą wyszli bracia z Taizé w ramach przygotowań do Europejskiego Spotkania Młodych we Wrocławiu.

Przez kilkanaście ostatnich dni brat Maciej z Taizé odwiedził kilka miast rozsianych po całej Polsce i zapraszał do czynnego udziału w przygotowaniach do ESM w Polsce. - Młodzi ludzie są nie tylko zainteresowani spotkaniem. Oni są spragnieni działania. Mają ogromną energię i chcieliby coś zrobić - zaznacza. Właśnie ten potencjał zostanie wykorzystany.

Ci, którzy wyrazili chęć udziału w projekcie, znają Taizé i braci oraz bywali zarówno w burgundzkiej wiosce, jak i na spotkaniach europejskich. - Nagle dowiedzieli się, że kolejne ESM odbędzie się we Wrocławiu, co spotkało się z życzliwością i chęcią działania. Tę skumulowaną energię chcemy skierować na coś dobrego tak, by przyniosło radość i owoce dla tych młodych ludzi, ale również dla spotkania europejskiego we Wrocławiu. Chcemy, by ten zapał do zapraszania, goszczenia się i do ofiarowania gościnności przełożył się bezpośrednio w przypływ pielgrzymów - dodaje.

Podczas wizyt w różnych miastach młodzi ludzie mogli porozmawiać z braćmi i wolontariuszami. - Mogliśmy przedyskutować, w jakim stopniu mogliby się zaangażować. Wypełniali też krótki formularz, w którym deklarowali pomoc. Mamy ich w specjalnej bazie - mówi i zaznacza, że deklaracje są poparte wieloma pięknymi wielkopostnymi modlitwami z adoracjami krzyża.

- Teraz przechodzimy do drugiego etapu. W najbliższych tygodniach - wiosną i latem - w całej Polsce będzie organizowanych bardzo wiele wydarzeń dla młodych. Dostajemy mnóstwo zaproszeń, by poprowadzić na nich modlitwy i zaprosić do Wrocławia. My, bracia, nie możemy w nich uczestniczyć, bo w tym czasie przyjmujemy mnóstwo pielgrzymów w samym Taizé, ale ci młodzi ludzie, którzy zgłosili się do nas, bardzo chętnie opowiedzą, zaproszą i poprowadzą modlitwy - tłumaczy brat Maciej.

To, że zakończył się etap spotkań z braćmi i nie ma już możliwości bezpośredniego porozmawianiu o swoim ewentualnym zaangażowaniu, nie oznacza braku możliwości dołączenia do "Projektu: gościnność". - Wystarczy napisać wiadomość e-mail na adres: projekt.goscinnosc@taize.fr i zadeklarować pomoc. My będziemy utrzymywali kontakt. Jest dwóch młodych ludzi - Wiktor i Piotr - którzy są koordynatorami tej inicjatywy - wyjaśnia.

Podkreśla przy tym, że ważne dla braci jest również to, by młodzież wybrała się na wakacyjny pobyt w Taizé. - I to jest kolejny etap. To o tyle ważne, że tam się wszystko zaczęło. Spotkania europejskie są wypadkową naszego życia na wzgórzu. Bez tej wiedzy, bez tego doświadczenia, bez tego tygodnia w Taizé ciężko opowiadać o wspólnocie, o modlitwie. Chcemy, by było to świadectwo autentyczne - wyjaśnia. Jest też przekonany, że wrocławianie będą w grudniu bardzo gościnni i spodziewa się, że może być więcej rodzin, które chciałyby przyjąć młodych z całej Europy jako pielgrzymów. - Tym bardziej zależy nam, by jak najwięcej młodzieży odpowiedziało na zaproszenie do Wrocławia.

Czym jest "Projekt: gościnność"? Oto krótki film:

Czytaj także:

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
26°C Poniedziałek
noc
22°C Poniedziałek
rano
31°C Poniedziałek
dzień
32°C Poniedziałek
wieczór
wiecej »