"Projekt: gościnność" to propozycja do młodych, z którą wyszli bracia z Taizé w ramach przygotowań do Europejskiego Spotkania Młodych we Wrocławiu.
Przez kilkanaście ostatnich dni brat Maciej z Taizé odwiedził kilka miast rozsianych po całej Polsce i zapraszał do czynnego udziału w przygotowaniach do ESM w Polsce. - Młodzi ludzie są nie tylko zainteresowani spotkaniem. Oni są spragnieni działania. Mają ogromną energię i chcieliby coś zrobić - zaznacza. Właśnie ten potencjał zostanie wykorzystany.
Ci, którzy wyrazili chęć udziału w projekcie, znają Taizé i braci oraz bywali zarówno w burgundzkiej wiosce, jak i na spotkaniach europejskich. - Nagle dowiedzieli się, że kolejne ESM odbędzie się we Wrocławiu, co spotkało się z życzliwością i chęcią działania. Tę skumulowaną energię chcemy skierować na coś dobrego tak, by przyniosło radość i owoce dla tych młodych ludzi, ale również dla spotkania europejskiego we Wrocławiu. Chcemy, by ten zapał do zapraszania, goszczenia się i do ofiarowania gościnności przełożył się bezpośrednio w przypływ pielgrzymów - dodaje.
Podczas wizyt w różnych miastach młodzi ludzie mogli porozmawiać z braćmi i wolontariuszami. - Mogliśmy przedyskutować, w jakim stopniu mogliby się zaangażować. Wypełniali też krótki formularz, w którym deklarowali pomoc. Mamy ich w specjalnej bazie - mówi i zaznacza, że deklaracje są poparte wieloma pięknymi wielkopostnymi modlitwami z adoracjami krzyża.
- Teraz przechodzimy do drugiego etapu. W najbliższych tygodniach - wiosną i latem - w całej Polsce będzie organizowanych bardzo wiele wydarzeń dla młodych. Dostajemy mnóstwo zaproszeń, by poprowadzić na nich modlitwy i zaprosić do Wrocławia. My, bracia, nie możemy w nich uczestniczyć, bo w tym czasie przyjmujemy mnóstwo pielgrzymów w samym Taizé, ale ci młodzi ludzie, którzy zgłosili się do nas, bardzo chętnie opowiedzą, zaproszą i poprowadzą modlitwy - tłumaczy brat Maciej.
To, że zakończył się etap spotkań z braćmi i nie ma już możliwości bezpośredniego porozmawianiu o swoim ewentualnym zaangażowaniu, nie oznacza braku możliwości dołączenia do "Projektu: gościnność". - Wystarczy napisać wiadomość e-mail na adres: projekt.goscinnosc@taize.fr i zadeklarować pomoc. My będziemy utrzymywali kontakt. Jest dwóch młodych ludzi - Wiktor i Piotr - którzy są koordynatorami tej inicjatywy - wyjaśnia.
Podkreśla przy tym, że ważne dla braci jest również to, by młodzież wybrała się na wakacyjny pobyt w Taizé. - I to jest kolejny etap. To o tyle ważne, że tam się wszystko zaczęło. Spotkania europejskie są wypadkową naszego życia na wzgórzu. Bez tej wiedzy, bez tego doświadczenia, bez tego tygodnia w Taizé ciężko opowiadać o wspólnocie, o modlitwie. Chcemy, by było to świadectwo autentyczne - wyjaśnia. Jest też przekonany, że wrocławianie będą w grudniu bardzo gościnni i spodziewa się, że może być więcej rodzin, które chciałyby przyjąć młodych z całej Europy jako pielgrzymów. - Tym bardziej zależy nam, by jak najwięcej młodzieży odpowiedziało na zaproszenie do Wrocławia.
Czym jest "Projekt: gościnność"? Oto krótki film:
Czytaj także:
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Ochrona budynku oddała w kierunku napastników strzały ostrzegawcze.
Zawsze mamy wsparcie ze strony Stolicy Apostolskiej - uważa ambasador Ukrainy przy Watykanie.
19 listopada wieczorem, biskupi rozpoczną swoje doroczne rekolekcje.
Konferencja odbywała się w dniach od 13 do 15 listopada w Watykanie.
Minister obrony zatwierdził pobór do wojska 7 tys. ortodoksyjnych żydów.