We Włoszech narasta zjawisko przemytu nielegalnych imigrantów na pokładzie jachtów - podaje tygodnik "L'Espresso".
Autorzy twierdzą, że procederem tym zajmują się gangi przemytników rosyjskich, ukraińskich i gruzińskich.Tygodnik podkreśla, iż jest to aspekt nielegalnej imigracji do Włoch, o której nie mówi szef MSW Matteo Salvini, inicjator zaostrzenia polityki migracyjnej i zamknięcia portów dla statków organizacji pozarządowych, zabierających ludzi z łodzi i pontonów na Morzu Śródziemnym.
Jednocześnie, zaznacza się w artykule, stale narasta "ciche zjawisko" przemytu ludzi na pokładach często luksusowych jachtów, wysyłanych zazwyczaj z Grecji w stronę wybrzeży włoskiego regionu Apulia, a niekiedy na Sycylię. Za tym procederem stoją potężne klany ze wschodu, powiązane z rosyjską mafią i tureckimi organizacjami przestępczymi.
To "jachty-widma", często zapisane na fikcyjne firmy i pływające pod amerykańską banderą - podkreśla się. Jednostkom tym udaje się niepostrzeżenie dotrzeć na wybrzeże. Ludzie opuszczają je w pośpiechu i natychmiast uciekają.
Włoskie pismo, powołując się na śledczych, informuje, że na każdym przewożonym jachtem nielegalnym imigrancie przemytnicy zarabiają do 10 tys. euro. Wysyłają ich w grupach średnio po 70 osób, a takich rejsów jest około 5 tys. rocznie.
W ten sposób do Włoch uciekają głównie Kurdowie i Irakijczycy, a także Pakistańczycy i mieszkańcy Kosowa. Pierwsze kontakty z gangami przemytników zawierają w Stambule.
"L'Espresso" informuje, że włoskie służby zdołały aresztować grupę przemytników. Jeden z nich, Rosjanin zatrzymany na pokładzie jachtu, miał pełne kieszenie dolarów i rubli. Zwraca się też uwagę, że w proceder zamieszanych jest też wielu Ukraińców. 60 z nich zostało aresztowanych przez Włochów w ciągu czterech ostatnich lat.
Witało ich jako wyzwolicieli ok. 7 tys. skrajnie wyczerpanych więźniów.
Trump powiedział w sobotę, że "powinniśmy po prostu oczyścić" palestyńską enklawę.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.