W Mejszagole, gdzie w czasie wojny splotły się losy żydowskiej rodziny Katzów i Polaków z Wileńszczyzny, Zuzanny i Sylwestra Mikołajunów, ich wnuczka odebrała dyplom i medal Sprawiedliwy wśród Narodów Świata - czytamy w środowej "Gazecie Polskiej Codziennie".
Nachum Katz pochodził z Będzina, w czasach II Rzeczpospolitej był wojskowym; walczył w wojnie polsko-bolszewickiej. Po ślubie z młodszą o 12 lat Bertą zamieszkali niedaleko Meszagoły - dziś w rejonie wileńskim.
"Po rozpoczęciu niemieckiej okupacji Nachum Katz, który nie należał do ludzi biernie czekających na ratunek, desperacko walczył o życie swojej żony oraz dwójki dzieci, sześcioletniej Ruth i jej o dwa lata młodszego brata. Katzowie nieraz musieli uciekać, doświadczać głodu czy zdrady" - pisze GPC.
Najserdeczniej - pisze dziennik - wspominali pomoc, której udzielili im Zuzanna i Sylwester Mikołajunowie. "Małżeństwo miało dwoje dzieci, w podobnym wieku co Katzowie. Byli ludźmi bardzo ubogimi, ale wszystkim, co mieli, podzielili się z przybyszami" - czytamy.
Jak relacjonuje gazeta, Katzowie musieli się ukrywać w bardzo złych warunkach, w dole wykopanym pod piecem. "Mimo to pobyt u Mikołajunów dzieci Katzów wspominały po latach przede wszystkim jako doświadczenie ogromnej życzliwości i dobroci gospodarzy" - podkreśla.
"Po wojnie kontakt między rodzinami się urwał, Katzowie wyjechali do Australii. Dopiero w 1992 r. rodziny znów się odnalazły dzięki ogłoszeniu w »Kurierze Wileńskim«, które dała Berta Katz, poszukując swoich wybawców. W 2017 r. Ruth Leiser, córka Katzów, wystąpiła o przyznanie Mikołajunom tytułu Sprawiedliwych wśród Narodów Świata" - czytamy.
Według GPC Katzom w czasie wojny pomagało wiele polskich rodzin z Mejszagoły i okolic, ale dziś z nazwiska znane są tylko dwie: uhonorowana w poniedziałek rodzina Mikołajunów i rodzina Rakowskich.
"Romuald i Malwina Rakowscy, narażając nie tylko siebie, lecz także swoje małe dzieci, również udzielili schronienia żydowskiej rodzinie, za co we wrześniu ubiegłego roku, podobnie jak Mikołajunowie, otrzymali litewskie odznaczenie - Krzyż za Ratowanie Ginących" - podaje dziennik.
Wnuczka Sprawiedliwych Lucyna Jevaltiene dyplom i medal Sprawiedliwy wśród Narodów Świata odebrała z rąk ambasadora Izraela Amira Maimona w Mejszagole. "Jest to dla mnie ogromnie wzruszający dzień. Dziadka nie zdążyłam poznać, ale babcia była mi bardzo bliska, wychowywałam się przy niej. Wiedziałam, że jest osobą o wielkim sercu, ale nie zdawałam sobie sprawy z tego, jak była odważna" - powiedziała w rozmowie z GPC Lucyna Jevaltiene.
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Propozycja amerykańskiego przywódcy spotkała się ze zdecydowaną krytyką.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.