W czwartek w Senacie odbyła się uroczysta sesja w 20. rocznicę pierwszych wyborów do odrodzonego samorządu. Polska demokratyczna stoi samorządem terytorialnym - mówił marszałek Senatu Bogdan Borusewicz.
Borusewicz podkreślił, że wybory 4 czerwca 1989 roku stworzyły nową sytuację, w której "można było powołać samorząd terytorialny". Przypomniał, że w Senacie prace nad przywróceniem samorządu trwały od listopada 1989 roku.
"Senat jest twórcą samorządu terytorialnego. Ustawy zostały przegłosowane w styczniu 1990 roku, a w maju zostały przeprowadzone wybory do samorządu gminnego" - zaznaczył marszałek.
Ocenił, że wybory do samorządu były "potwierdzeniem demokratycznej drogi odrodzonej Polski, która mogła kształtować swój ustrój polityczny i gospodarczy".
Według Borusewicza, samorząd terytorialny sprawdził się jako dobry gospodarz swoich terenów, jako "dobry gospodarz, który dba o sprawy swoich mieszkańców, ale także ma perspektywę dobra ogólnopaństwowego". Dodał, że "teraz samorząd sprawdza się w trudnej sytuacji powodziowej".
Jak podkreślił marszałek, można powiedzieć, że Polska demokratyczna stoi samorządem terytorialnym.
Reforma samorządowa była fundamentalną zmianą, która przyczyniła się do rozwoju kraju - podkreślali w trakcie sesji współautorzy reformy - prof. Jerzy Regulski i prof. Jerzy Stępień.
Regulski zaznaczył, że 27 maja 1989 roku kiedy odbyły się pierwsze wybory samorządowe, był dniem kiedy "odrzucono ideologię jednolitej władzy państwowej tworząc sferę spraw publicznych wyjętych z zarządzania władz centralnych".
Zarówno Regulski, jak i Stępień, zwrócili uwagę, że reforma samorządowa była przełomową zmianą ustroju państwa, która miała decydujący wpływ na życie Polaków. Zaznaczyli, że gminom powierzono dużą część majątku państwowego.
"Samorządność może istnieć w państwie zdecentralizowanym, gdzie poszczególne grupy obywateli mogą samodzielnie podejmować decyzje ich dotyczące i nie są podporządkowane presjom narzucanym odgórnie" - powiedział Regulski.
"Interesy polski resortowej są sprzeczne z interesami samorządów" - dodał Regulski. Podkreślił też, że istnieje obecnie "wielki problem z upartyjnieniem władz lokalnych". Jego zdaniem należy się zastanowić jak odpartyjnić samorządy.
Stępień stwierdził z kolei, że "niezrozumiałe" jest używanie ordynacji proporcjonalnej w wyborach samorządowych. Jego zdaniem, trzeba się zastanowić nad jej zmianami.
Senat ma jeszcze w czwartek przyjąć uchwałę w 20. rocznicę wyborów do odrodzonego samorządu terytorialnego. "Senat Rzeczypospolitej Polskiej wyraża głębokie uznanie tym wszystkim obywatelom, bez udziału których sukces reformy samorządowej byłby niemożliwy. To oni, pełni zapału, podjęli się trudu praktycznego wcielania w życie idei samorządności. Swoim działaniem przywrócili poczucie, że podejmowanie działań na rzecz lokalnych społeczności ma sens. Z perspektywy +małych ojczyzn+ najlepiej widać, jak zmieniała się Polska" - czytamy w uchwale.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.