"Centralny Port Komunikacyjny to przedsięwzięcie napędzające całą gospodarkę"

Centralny Port Komunikacyjny to bardzo potrzebne rozwiązanie, z którym wiąże się stworzenie całej sieci połączeń drogowych i kolejowych, to przedsięwzięcie napędzające całą polską gospodarkę - mówił w piątek w Lipuszu (Pomorskie) marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Marszałek Senatu wziął spotkał się z samorządowcami uczestniczącymi w konferencji "Perspektywy rozwoju zachodniej części województwa pomorskiego w aspekcie modernizacji i rozbudowy infrastruktury drogowej oraz kolejowej".

Karczewski mówił, że połączenia drogowe, kolejowe, powietrzne i wodne, to "układ krwionośny" kraju. "To musi być sieć przemyślana, zaplanowana i zrealizowana" - powiedział zaznaczając, że rządzącym bardzo zależy na tym, aby ta sieć "służyła ludziom, służyła naszemu rozwojowi". "I to jest nie wydatek pieniężny, to jest świetna inwestycja, która w przyszłości będzie się zwracała" - ocenił.

Jak podkreślał, trzeba "mieć dobry projekt dla Polaków, na wiele lat, na przyszłość" i stąd projekt budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego, który - powiedział Karczewski - nie jest tylko "punktem na mapie", ale jest z nim związana "cała sieć połączeń drogowych i kolejowych".

"To ma być projekt bardzo szeroki, projekt dotyczący budowy nie tylko Centralnego Portu Komunikacyjnego, ale wszystkich połączeń komunikacyjnych w Polsce: połączeń drogowych, połączeń kolejowych tak, aby z każdego miejsca w Polsce można było bardzo szybko przemieścić się w inne miejsce w Polsce, również do Centralnego Portu Komunikacyjnego" - mówił Karczewski.

Jego zdaniem, budowa CPK, "to przedsięwzięcie porównywalne, ale właściwie przekraczające to, co budowano w okresie międzywojennym". "Port w Gdyni nigdy nie był kontestowany przez Polaków" - powiedział Karczewski dodając w tym kontekście, że dziwi się, iż inicjatywa budowy PCK "przez polityków Platformy Obywatelskiej jest krytykowana".

"To wielka przyszłość dla Polski. Bardzo potrzebne rozwiązanie, napędzające całą polską gospodarkę" - mówił o CPK wyrażając nadzieję, że będzie można zrealizować ten projekt, który - dodał - "jest naprawdę ważny dla wszystkich Polaków i nie tylko dla regionu, w którym zostanie wybudowany Centralny Port Komunikacyjny, tylko dla całej Polski".

Marszałek Senatu zaznaczył, że transport i łatwość przemieszczania się są tak ważne, ponieważ Polacy bez względu na to gdzie mieszkają, powinni mieć taki sam dostęp np. do kultury, czy sportu. "Ten wielki projekt stworzenia infrastruktury i tych sieci połączeń ma wreszcie zniwelować różnice jeszcze porozbiorowe. To jeszcze trwa i jeszcze jest, i właśnie to połączenie, taka intensywna sieć, pajęczyna połączeń ma to zmienić. Ma służyć rozwojowi Polski" - podkreślił Karczewski.

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3 tys. ha ma zostać wybudowany Port Lotniczy Solidarność, który w pierwszym etapie będzie mógł obsługiwać 45 mln pasażerów rocznie, a docelowo ok. 100 mln. W skład CPK wejdą też inwestycje kolejowe: węzeł w bezpośredniej bliskości portu lotniczego i połączenia na terenie kraju, które umożliwią przejazd między Warszawą a największymi polskimi miastami w czasie nie dłuższym niż 2,5 godz.

«« | « | 1 | » | »»
  • seitz
    20.09.2019 21:25
    Tempo zmian w kraju też jest genialne jak w dwudziestoleciu międzywojennym, obyśmy tym razem zdążyli urosnąć w siłę gospodarczo, cywilizacyjnie i wojskowo. Z tym że CPK będą budować pewnie jakieś 5 lat, a Stalową Wolę, naszą dumę postawili w 2 lata od wbicia łopaty do pierwszej armatohaubicy.
  • kolo
    21.09.2019 09:36
    Budowa CPK jest niezbędna dla naszej gospodarki, ale też potrzebna w aspekcie geopolitycznym. Ma on znaczenie strategiczne, tak jak i miał projekt terminala LNG. Cały ten projekt jest jednak bardzo nie na rękę Niemcom, stąd też protesty opozycji reprezentującej ich interesy w naszym kraju.
Komentowanie dostępne jest tylko dla .
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
17°C Środa
noc
14°C Środa
rano
20°C Środa
dzień
21°C Środa
wieczór
wiecej »