Obelisk ku czci ofiar pierwszej deportacji 728 polskich więźniów politycznych do niemieckiego obozu Auschwitz stanie na pierwszym peronie dworca PKP w Tarnowie, skąd 14 czerwca 1940 roku wyruszył transport. Uchwałę w tej sprawie podjęli tarnowscy radni.
Jak poinformowała PAP w czwartek rzeczniczka prezydenta Tarnowa Dorota Kunc-Pławecka, odsłonięcie pomnika nastąpi 14 czerwca, podczas uroczystości 70. rocznicy pierwszej deportacji do obozu koncentracyjnego Auschwitz.
Na bokach obelisku znajdą się nazwiska wszystkich więźniów z pierwszego transportu, a na jego froncie tablica z napisem: "14 czerwca 1940 roku z rampy dworca PKP Niemcy deportowali do Koncentrationslager Auschwitz 728 więźniów politycznych przetrzymywanych w tarnowskim więzieniu. Stali się oni pierwszymi ofiarami najtragiczniejszego w dziejach świata obozu zagłady, w którym hitlerowcy zamordowali półtora miliona ludzi różnych narodowości. W latach 1940-43 z Tarnowa do KL Auschwitz wywieziono w 50-ciu transportach 7 tysięcy więźniów. Cześć Ich Pamięci!".
Niemcy więźniów z pierwszego transportu umieścili w podziemiach budynku tzw. Monopolu Tytoniowego. Wśród 728 deportowanych byli żołnierze kampanii wrześniowej, członkowie podziemnych organizacji niepodległościowych, gimnazjaliści i studenci, a także kilku polskich Żydów. Spośród więźniów z pierwszego transportu wojnę przeżyło 239.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.