Prezydent USA Barack Obama udał się w piątek do Luizjany, na tereny katastrofy ekologicznej wywołanej eksplozją na platformie wiertniczej w Zatoce Meksykańskiej. Z uszkodzonego szybu do zatoki wyciekają codziennie dziesiątki tysięcy baryłek ropy naftowej.
Prezydent spotka się tam z emerytowanym dowódcą Straży Przybrzeżnej, admirałem Thadem Allenem, który zda mu relację z prac przy usuwaniu skutków katastrofy.
Zapozna się także z postępami prób podejmowanych przez koncern BP w celu zatamowania wycieku ropy metodą "top kill". Inżynierowie z BP, współpracujący z ekspertami rządowymi, zapowiadają, że w ciągu najbliższych 48 godzin będzie można ocenić, czy próba się powiodła.
Tymczasem w Waszyngtonie rozważa się, jakie polityczne skutki dla Obamy może mieć katastrofa, która - jak już wiadomo - przekracza rozmiarami osławiony wyciek ropy z tankowca Exxon Valdez u wybrzeży Alaski w 1989 r.
Na konferencji prasowej w czwartek prezydent podkreślał, że administracja "sprawuje kontrolę" nad sytuacją w związku z katastrofą. Zapewniał, że jest ona dla niego sprawą w pełni priorytetową i nawet wspomniał, że jego 10-letnia córka pyta go: "Tato, czy zatkałeś już tę dziurę?".
Przyznał jednak, że rząd ponosi część odpowiedzialności, ponieważ zbytnio zaufał koncernowi BP i nie zapewnił właściwego nadzoru nad nim. W rezultacie wydzierżawione przez tę firmę urządzenie wiertnicze nie miało odpowiednich zabezpieczeń, co doprowadziło do eksplozji, pożaru i zatonięcia platformy 20 kwietnia.
Podlegająca Ministerstwu Spraw Wewnętrznych agencja MMS, która nadzoruje przemysł naftowy, przymykała oczy na nieprawidłowości w zamian za prezenty. Zdymisjonowano jej szefową Elizabeth Birnbaum.
Republikańska opozycja krytykuje też administrację za zbyt powolną - jej zdaniem - reakcję na katastrofę.
Były główny strateg prezydenta Busha, Karl Rove, napisał w "Wall Street Journal", że wyciek w Zatoce Meksykańskiej będzie "Katriną Obamy". Nawiązywał do huraganu i powodzi w Nowym Orleanie w 2005 r., które obnażyły niekompetencję administracji George'a Busha w walce z klęskami żywiołowymi.
Według sondaży, w pierwszych tygodniach po wybuchu na platformie Deepwater Horizon zdecydowana większość Amerykanów uznawała, że jedynie koncern jest winien katastrofy. Ostatnio jednak sondaże pokazują spadek zaufania do rządu w usuwaniu jej skutków.
Do administracji mają pretensje mieszkańcy Luizjany i republikański gubernator tego stanu Bobby Jindal. Demokratyczna senator z Luizjany Mary Landrieu powiedziała, że prezydent "zapłaci, niestety, polityczną cenę" za katastrofę.
W związku z nasilającymi się przypadkami grypy w większości szpitali panuje chaos.
... ocenił węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto.
Wcześniej delegacja protestujących przekazała swoje postulaty wobec KE.
Każdy z nich otrzymał wynagrodzenie 210 razy większe niż przeciętnie zarabiający pracownik.
Z powodu trwających w nich konfliktów zbrojnych, terroryzmu i przestępczości.