Ci ciekawe mamy wspólnych genetycznych przodów z wieloma Hiszpanami i Portugalczykami.
Dzięki badaniom DNA możemy się dowiedzieć z jakiej grupy pierwszych mieszkańców Europy się wywodzimy. Interesujące badania na ten temat przeprowadzili naukowcy z Uniwersytetu Łódzkiego. Poddali analizie żeńską linię genetyczną Polaków, którą można określić za pomocą mitochondrialnego DNA. W eksperymencie wzięło udział blisko 6 tysięcy osób z wszystkich województw i powiatów Polski.
Wyniki zestawiono z wiedzą o tym, że 95 proc. współczesnych europejczyków pochodzi od 7 żeńskich linii genetycznych, tzw. pramatek. Nazwano je imionami żeńskimi. Z przeprowadzonych w Łodzi badań wynika, że blisko połowa Polaków pochodzi z linii pramatki Heleny. Występuje ona najczęściej w Europie Zachodniej, a najwyższe frekwencje są obserwowane w Hiszpanii i Portugalii. Najniższą przynależność do tej grupy odnotowuje się w Skandynawii, szczególnie w Laponii. Oznacza to, że większość z nas, Polaków, jest bliżej spokrewniona z mieszkańcami półwyspu Iberyjskiego niż z mieszkańcami dalekiej północy.
Stosunkowo często na terenie naszego kraju występuje też linia U - Urszula. Przynależy o niej ok 20 proc. populacji Polski. Co ciekawe, mieszkańcy województw łódzkiego i świętokrzyskiego znacząco różnią się od średniej krajowej
Na terenach objętych konfliktami respektowane być powinno prawo humanitarne.
Organizatorzy zapowiadają, że będzie barwny, taneczny i pełen radości. Koniecznie posłuchaj!
Twierdzi, że byłby tam narażony na nadużycia i brak opieki zdrowotnej.
Przypada ona 13 dni po Wigilii u katolików, czyli 6 stycznia w kalendarzu gregoriańskim.
Sąd nakazał zbadanie możliwości popełnienia zbrodni wojennych przez żołnierza z Izraela.