Połowa Polaków pochodzi od jednej pramatki

Ci ciekawe mamy wspólnych genetycznych przodów z wieloma Hiszpanami i Portugalczykami.

Dzięki badaniom DNA możemy się dowiedzieć z jakiej grupy pierwszych mieszkańców Europy się wywodzimy. Interesujące badania na ten temat przeprowadzili naukowcy z Uniwersytetu Łódzkiego. Poddali analizie żeńską linię genetyczną Polaków, którą można określić za pomocą mitochondrialnego DNA. W eksperymencie wzięło udział blisko 6 tysięcy osób z wszystkich województw i powiatów Polski. 

Wyniki zestawiono z wiedzą o tym, że 95 proc. współczesnych europejczyków pochodzi od 7 żeńskich linii genetycznych, tzw. pramatek. Nazwano je imionami żeńskimi. Z przeprowadzonych w Łodzi badań wynika, że blisko połowa Polaków pochodzi z linii pramatki Heleny. Występuje ona najczęściej w Europie Zachodniej, a najwyższe frekwencje są obserwowane w Hiszpanii i Portugalii. Najniższą przynależność do tej grupy odnotowuje się w Skandynawii, szczególnie w Laponii. Oznacza to, że większość z nas, Polaków, jest bliżej spokrewniona z mieszkańcami półwyspu Iberyjskiego niż z mieszkańcami dalekiej północy. 

Stosunkowo często na terenie naszego kraju występuje też linia U - Urszula. Przynależy o niej ok 20 proc. populacji Polski. Co ciekawe, mieszkańcy województw łódzkiego i świętokrzyskiego znacząco różnią się od średniej krajowej

 

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  21°C Niedziela
  wieczór
  17°C Poniedziałek
  noc
  14°C Poniedziałek
  rano
  20°C Poniedziałek
  dzień
  wiecej »