4 czerwca to zwycięstwo Polski

Dla posłów Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego 4 czerwca 1989 roku zaczęła się polska droga do wolności i demokracji.

Na zaproszenie Bogusława Szwedo, prezesa Radia Leliwa, z tarnobrzeskimi dziennikarzami spotkali się Jacek Bujak, Marian Dojka oraz Kazimierz Rostek, wybrani z Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” do tzw. sejmu kontraktowego w okręgach nr 94 (Tarnobrzeg) i 95 (Stalowa Wola), obejmujących województwo tarnobrzeskie. Okazją do spotkania była 30. rocznica częściowo wolnych wyborów, będących efektem porozumienia zawartego przy Okrągłym Stole pomiędzy władzami komunistycznymi a demokratyczną opozycją, które ustalało, iż 35 procent miejsc przeznaczonych zostanie dla przedstawicieli strony obywatelskiej. Jedynie do Senatu wybory były całkowicie demokratyczne.

Dlaczego iść do wyborów?

- Niestety dzisiaj nie brakuje osób starających się umniejszać znaczenie 4 czerwca, tymczasem tego dnia zaczęła się droga Polski do wolności, suwerenności, demokracji i samorządności - podkreślał Jacek Bujak, do 2009 roku mieszkający w Gorzycach, a obecnie w przygranicznym Barwinku. Dowodem tego, jak uważa były poseł, jest brak zainteresowania władz różnego szczebla zorganizowaniem okolicznościowych obchodów pierwszych częściowo wolnych wyborów do parlamentu polskiego.

- Dlaczego wówczas poszliśmy głosować? Odpowiedź na to pytanie zawarte zostało w programie Komitetu Obywatelskiego, z ramienia którego startowali kandydaci z kręgu „Solidarności”. We wstępie do programu KO jego twórcy wyjaśniali: „Wzywamy wszystkich do udziału w wyborach dlatego, że widzimy pożytek, jaki Polska może osiągnąć przez udział sił niezależnych w sejmie i senacie. To ważna szansa na dziś i na przyszłość. […] Stając do wyborów, nie zamykamy oczu na nadal niedemokratyczny charakter systemu rządzenia krajem i nie zamierzamy go uwiarygodniać. Chcemy ten system zmieniać, dokonując tego na drodze ewolucyjnych przemian, wykorzystując także metody parlamentarne” - Jacek Bujak przytoczył fragment programu.

Droga do wyborów

Wiosną 1989 roku do „Solidarności” działającej w KiZPS Siarkopol dotarła informacja, iż jedna osoba spośród jej członków znajdzie się na liście KO w wyborach do Sejmu. - Podczas tajnego głosowania zarząd, składający się z 30, czy może 40 osób niemal jednomyślnie, przy jednym głosie przeciwnym, zdecydował, iż owym kandydatem będę ja - wspominał Marian Dojka. - Wszystko odbyło się na drodze demokratycznych prawyborów.

4 czerwca to zwycięstwo Polski   Marta Woynarowska /Foto Gość Tabliczka z sejmu kontraktowego.

- Razem z Marianem Dojką, startującym do Sejmu, oraz przyszłymi senatorami Zbigniewem Romaszewskim i Janem Kozłowskim tworzyliśmy tzw. czwórkę Komitetu Obywatelskiego w okręgu nr 94, który był bardzo trudny - mówił Jacek Bujak. - Tworzyły go niejako dwa regiony, w mniejszej części dawnej Galicji i znacznie większej Kongresówki. Tradycje i poglądy polityczne obu rejonów znacząco się różniły. Mocno to odczuwaliśmy z Marianem podczas spotkań przedwyborczych. Tym bardziej chciałbym dzisiaj, po 30 latach, podziękować wszystkim moim wyborcom, a jest za co. Otrzymałem bowiem 110 600 głosów, czyli prawie 84 procent, Marian Dojka zaś 95 587, co dało mu 73-procentowe poparcie. Żaden z kandydatów strony przeciwnej nawet nie zbliżył się do naszych wyników. Wygrana w tych wyborach była moim największym i najważniejszym osiągnięciem w działalności politycznej - podkreślił J. Bujak. - Przyznaję, że informacje o skali wygranej zaskoczyły mnie. Takiego poparcia nie spodziewaliśmy się.

W obu okręgach, obejmujących nasz region, przyznano po dwa mandaty dla przedstawicieli Komitetu Obywatelskiego i po jednym dla kandydatów Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego (tylko okręgu nr 94) i Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej.

«« | « | 1 | 2 | 3 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  0°C Środa
  rano
  2°C Środa
  dzień
  2°C Środa
  wieczór
  2°C Czwartek
  noc
  wiecej »