Pod adresem www.popieluszko.pl Instytut Pamięci Narodowej uruchomił anglojęzyczną wersję portalu internetowego poświęconego ks. Jerzemu Popiełuszce, który adresowany jest do cudzoziemców.
"W ten sposób chcemy poszerzyć krąg odbiorców portalu, którzy o życiu i działalności ks. Jerzego Popiełuszki mogą dowiedzieć się także poza granicami Polski" - poinformował w środę PAP rzecznik IPN Andrzej Arseniuk.
Ten sam portal w wersji polskojęzycznej IPN zainaugurował w 25. rocznicę śmierci ks. Popiełuszki w 2009 r.
Portal opowiada historię życia ks. Popiełuszki poprzez wirtualną wędrówkę po jego pokoju.
W wirtualnym pomieszczeniu umieszczono przedmioty symbolizujące kolejne etapy życia kapłana. Kliknięcie w wiklinową kołyskę prowadzi gościa strony do informacji o rodzinnej wiosce księdza, podlaskich Okopach; czapka żołnierska otwiera przed czytelnikiem informację o służbie wojskowej kleryka Popiełuszki; lalka w kostiumie pielęgniarki otwiera link do opowieści o latach, gdy duchowny był duszpasterzem studentów medycyny. Książki na wirtualnym regale to droga do informacji o publikacjach duchownego, a klikając w słońce za oknem można się dowiedzieć o przebiegu procesu beatyfikacyjnego księdza.
Na stronie zamieszczono także m.in. filmy archiwalne i dokumentalne, galerię zdjęć oraz mapę przedstawiającą miejsca działalności ks. Jerzego. Anglojęzyczni goście mogą przeczytać też informacje dotyczące inwigilacji ks. Popiełuszki (należy klikać w telefon, gdzie często montowany był podsłuch).
Według twórców portalu, szczególnie wartościowe są homilie ks. Popiełuszki, które głosił podczas Mszy Świętych za Ojczyznę w warszawskim kościele Św. Stanisława Kostki. Ich fragmenty w języku angielskim znajdują pod ikoną maszyny do pisania.
Portal o ks. Popiełuszce jest inicjatywą Instytutu Pamięci Narodowej i Narodowego Centrum Kultury.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.