Komisja Europejska poinformowała w sobotę, że wyśle do ogarniętego walkami na tle etnicznym Kirgistanu eksperta, którego zadaniem będzie ocena sytuacji przed ewentualną dalszą pomocą.
"Wobec nowych walk etnicznych na południu Kirgistanu Komisja Europejska zdecydowała o wysłaniu tam eksperta w celu oceny zapotrzebowania na pomoc humanitarną" - głosi komunikat KE. Ekspert przyjedzie z Tadżykistanu.
Unijna komisarz ds. pomocy humanitarnej Kristalina Georgijewa powiedziała, że w obliczu sytuacji, w której "tysiące cywilów uciekają w stronę granicy, a inni nie mogą opuścić domów z powodu walk, trzeba być gotowym na stawienie czoła ewentualnym problemom humanitarnym". "Unia śledzi sytuację i jeśli będzie trzeba, w krótkim czasie uruchomi środki na cele humanitarne" - zapewniła.
Według KE, która powołuje się na działający w Uzbekistanie Czerwony Krzyż, co najmniej 6 tys. osób wyruszyło w drogę z Kirgistanu do sąsiedniego Uzbekistanu. Część z nich to Uzbecy, ale większość to etniczni Kirgizowie, którzy uciekają przed walkami - podano.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych Uzbekistanu wyraziło "skrajne zaniepokojenie" sytuacją w Kirgistanie. Według wydanego komunikatu, walki zostały "zorganizowane, sprowokowane i obliczone" na wywołanie konfliktu i zmuszenie mniejszości uzbeckiej do upuszczenia Kirgistanu.
Od czwartku wieczorem w mieście Osz, na południu Kirgistanu, trwają walki etnicznych Kirgizów z Uzbekami, w których zginęło już ponad 70 osób, a ponad 1000 zostało rannych. W mieście i najbliższej okolicy ogłoszono stan wyjątkowy i godzinę policyjną. W sobotę wieczorem tymczasowe władze zezwoliły siłom bezpieczeństwa na strzelanie bez ostrzeżenia do uczestników starć, jeśli są oni uzbrojeni i w grupie. Podjęto także decyzję o częściowej mobilizacji rezerwistów. Odpowiedni dekret podpisała szefowa tymczasowego rządu Roza Otunbajewa.
Wcześniej Kirgistan zwrócił się do Rosji o pomoc w opanowaniu sytuacji. Moskwa przystała m.in. na pomoc w ewakuacji rannych, ale odmówiła wysłania sił pokojowych.
Uzbecy stanowią 14,5 procent 5,5-milionowej populacji Kirgistanu. Jednak w okolicach Oszu stanowią połowę tamtejszych mieszkańców.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.