Kubańska Konferencja Episkopatu odwołała pierwsze w historii spotkanie młodzieży na poziomie krajowym, które miało się odbyć w dniach od 1 do 4 sierpnia w Santiago de Cuba. Zamiast tego odbędą się spotkania na poziomie każdej diecezji.
Abp Dionisio García Ibáñez przekazał, że decyzja spowodowana jest pogłębiającym się kryzysem gospodarczym, który coraz bardziej pogrąża Kubę. W ostatnich miesiącach sytuacja znacznie się pogorszyła. Rosną ceny, brakuje wielu produktów, ograniczony jest dostęp do usług, szczególnie w zakresie transportu – to wszystko czyni praktycznie niemożliwą realizację wydarzenia, w takiej formie, w jakiej zostało przygotowane.
Ta decyzja – jak mówi abp Ibáñez – sprawiła organizatorom i uczestnikom wiele bólu, ponieważ spotkanie było zapowiadane w całym kraju od ubiegłego roku. Miało stanowić kontynuację doświadczenia Światowych Dni Młodzieży w Panamie.
Spotkanie będzie przeżywane w inny sposób niż planowano, ale nie powinno to powstrzymać entuzjazmu i zapału, wręcz przeciwnie, potrzeba go jeszcze więcej, aby zmierzyć się z nieoczekiwanymi wyzwaniami oraz odkryć, że najważniejsze pozostaje osiągnięcie ostatecznego celu. „Krajowy dzień młodzieży powinien być postrzegany nie jako wydarzenie samo w sobie, ale jako etap w drodze” – piszą kubańscy biskupi.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.